Zvicra sërish fut në listën e shteteve me rrez ikѕhmëri të lartë


Kosova dhe Maqedonia janë dy shtetet Ballkanike që kanë hyrë sërish në listën e rrez ikshmërisë për Zvicrën

Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrë zikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 22 marsi 2021.
Kosova dhe Maqedonia janë dy shtetet Ballkanike që kanë hyrë sërish në listën e rre zikshmërisë për Zvicrën, me çka nënkuptohet se të gjithë banorët e Zvicrës nuk mund të lëvizin lirshëm në Kosovë dhe Maqedoni.

Nga ana tjetër, Shqipëria ende vazhdon të mos jetë në listen me rre zikshmëri të lartë K0VID për shtetin e Zvicrës, shkruan tutje albinfo.ch.

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) ka theksuar se shteti i Spanjës është hequr nga lista.

Spanja nuk është më në listën e karantinës. Por disa vende të reja evropiane, përfshirë Qipron, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut kanë hyrë tashmë në listën e re.

Kjo kryesisht për faktin se numri i rasteve në Zvicër ka rënë lehtë gjatë dy javëve të fundit, ndërkohë që në shtetet e lartëpërmendura ka një rritje propocionale.

Që nga 8 shkurti, një test është i detyrueshëm kur hyni në Zvicër me aeroplan. Vetëm ata që mund të tregojnë një test negativ të koronës lejohen të hyjnë. Përveç testit të detyrueshëm, ekziston një kërkesë karantine dhjetë ditore për vendet në listën e rre zikut. Të cilën mund ta lini me një provë tjetër negative pas shtatë ditësh.

Lista është e vlefshme nga 22 Mars

Itali: Rajoni Emilia Romagna, Rajoni Friuli-Venezia Giulia, Rajoni Pulia, Rajoni Marche, Rajoni Umbria, Rajoni Abruzzo, Rajoni Campania, Rajoni Liguria, Rajoni Molise, Rajoni Toskana, Rajoni Basilicata, Rajoni Veneto, Rajoni Latium

Francë: rajoni Provence-Alpes-Côte d’Azur, rajoni Centre-Val de Loire, rajoni Hauts-de-France, rajoni Ile de France, rajoni i Normandisë, rajoni Nouvelle-Aquitaine, rajoni Occitanie, rajoni Pays de la Loire, rajoni i Korsikës

Austri: Salzburg, Provinca e Carinthia, Provinca e Austrisë së Poshtme, Provinca e Styria, Provinca e Austrisë së Epërme, Burgenland, Vjenë

Gjermania: Shteti i Turingisë

Shqiperia

Andorra

Antigua dhe Barbuda

Bahrein

Barbados

Belgjika

Territori Palestinez i Pushtuar

Brazili

Bullgaria

Kili

Estonia

Irlanda

Izraelit

Jordania

Katar

Kosova

Kuvajti

Letonia

Liban

Lituania

Luksemburgu

Malta

Maldivet

Monako

Mali i Zi

Moldavia

Holandë

Maqedonia e Veriut

Peruja

Polonia

Rumania

San Marino

Suedi

Serbia

Sishel

Sllovakia

Sllovenia

Shën Lucia

Afrika e Jugut

Republika Çeke

Hungaria

Uruguaj

Emiratet e Bashkuara Arabe

Mbretëria e Bashkuar

Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Qipro

E re në listë nga 22 Mars:

Belgjika

Territori Palestinez i Pushtuar

Bullgaria

Jordania

Katar

Kosova

Maqedonia e Veriut

Polonia

Rumania

Gjermania: Shteti i Turingisë

Francë: rajoni i Korsikës

Itali: rajoni i Bazilikatës, rajoni i Venetos, rajoni i Lazios

Austri: Provinca e Styria, Provinca e Austrisë së Epërme, Burgenland, Vjenë

Nuk është më në listë nga 11 Marsi

Portugalia

Spanja

Shën Vincenti dhe Grenadinet.

Leave a Reply