Zvicra do t’i vaksinojë të gjithë deri në verë…


Shteti zviceran pretendon se ka për t’i vaksinuar të gjithë deri në verën e këtij viti, transmeton albinfo.ch.

Pas një fillimi të ngadaltë, fushata e vaksinimit K0vid e Zvicrës po merr shtrirje, thuhet nga autoritetet shëndetësore, me synimin për të vaksinuar këdo që dëshiron deri në verë. Por qasja e saj shumë e decentralizuar sjell sfida. Pavarësisht kësaj, deri në verën e 2021 do të ketë statistika të mira vaksinimi.

Ani pse procesi nuk ka shkuar aq mirë për të gjithë, javët e para të fushatës së vaksinave u mbushën me linja telefonike të bllokuara, defekte teknike dhe një publik i irrituar, duke pyetur pse disa pjesë të vendit po fillonin më shpejt se të tjerët.

Një muaj pas vaksinimit të parë K0vid në Zvicër, ende nuk ka një pamje të plotë në të gjithë vendin. Shifrat fillestare tregojnë se rreth 110,000 doza janë administruar që nga 18 janari (1.27% e popullsisë). Deri në fund të muajit, qeveria synon të arrijë 4% të popullsisë, që është më pak se ajo që Izraeli, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Mbretëria e Bashkuar kanë arritur të in0kulojnë tashmë.

Autoritetet federale kanë siguruar një publik të padurueshëm se janë në rrugën e duhur për të vaksinuar këdo që dëshiron (vlerësuar 6 milionë njerëz) deri në fund të qershorit. Pak kohë më pare Zvicra autorizoi vaksinën Moderna – vaksina e dytë pas Pfizer / BioNtech.

Vendi tani përballet me detyrën e frikshme për të rregulluar problemet ekzistuese, ndërsa masivisht duhet të mirret vaksinimin. Pothuajse 170.000 njerëz në Zvicër tashmë janë vaksinuar kundër K0vid. /Albinfo.ch

Leave a Reply