Zbuloni arsyen pse duhet të fusim spec djegës në çorapet


Ekspertët besojnë se këmbët janë të lidhura me pjesën tjetër të trupit me 72,000 mbaresa nervore në secilën këmbë që korrespondojnë me zona të ndryshme. Ndërsa plakemi, qarkullimi në këmbët tona nuk është aq i mirë sa dikur dhe mund të na duhet ndihmë për t’i mbajtur komode. Një mënyrë e thjeshtë për ta bërë këtë është duke përdorur piper. Konsumimi i specit djegës ngroh trupin, përfshirë dhe këmbët.

Specat djegës mund të ngrohin këmbët tuaja.

Të gjitha specat përmbajnë një përbërës të quajtur kapsaicinë. Kur hani diçka që përmban këtë përbërës, ajo rrit qarkullimin në trupin tuaj. Gjithashtu, kur ky përbërës bie në kontakt me lëkurën, bën që enët e gjakut të zgjerohen, duke nxitur rrjedhjen shtesë të gjakut dhe duke siguruar ngrohtësi në zonë. Për disa njerëz, ndjesia e ngrohjes mund të ndodhë menjëherë. Për të tjerët, nxehtësia gradualisht rritet me kalimin e kohës.

Ky truk është veçanërisht i efektshëm gjatë të ftohtit ekstrem.

Nëse jetoni në një klimë të ftohtë, kjo hile mund t’ju ​​vijë në ndihmë. Në të vërtetë është treguar se cilësia e gjumit mund të përmirësohet vetëm duke manipuluar temperaturën e këmbës gjatë gjumit. Nëse keni provuar shumë gjëra për t’ju ndihmuar të mbani këmbët tuaja të ngrohta gjatë dimrit, por asnjëri prej tyre nuk ka funksionuar, kjo mund të jetë zgjidhja.

Mënyra më e lehtë për ta bërë atë

Mënyra më e thjeshtë për të përdorur pluhur speci djegës për të ngrohur këmbët tuaja është ta spërkatni pak në këmbë ose në çorape dhe ta përhapni në mënyrë të barabartë nëpër këmbë dhe gishtërinj. Sidoqoftë, duhet të keni kujdes që të mos përdorni shumë.

Disa rreziqe të mundshme

Ekzistojnë disa efekte anësore të mundshme. Pluhuri djegës mund të bëjë që çorapet e bardha të bëhen rozë dhe këmbët tuaja të bëhen të kuqe. Plus, ato do mbajnë erën e specit djegës. Gjithashtu, kini kujdes që të mos përdorni shumë në fillim. Rekomandohet që sasia të rritet gradualisht derisa të gjeni të duhurën për ju. /tvklan.al

Leave a Reply