Zbuloni 4 arsyet më të pazakonta se pse është mirë të pini kafe


Nëse asgjë në botë nuk mund ta tejkalojë erën e kafesë së sapo përgatitur, ju ndoshta jeni pak të varur… por kjo nuk është aspak diçka e keqe!

Ekziston një studim në rritje që zbulon se kafeja (në moderim) mund të jetë mjaft e mirë për shëndetin tuaj. Gjeni më poshtë se cilat të tjera, përveç energjisë shumë të nevojshme, janë përfitimet që mund të merrni nga filxhani juaj i kafesë në mëngjes, transmeton portal arbresh.info

Ul rrezikun për diabet

Disa filxhanë kafe në ditë mund të zvogëlojnë rr ezikun e shfaqjes së diabetit të tipit 2. Arsyeja është kombinimi i kimikateve që gjenden në kokrrat e kafesë, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në metabolizmin tuaj. Një nga këto kimikate, i njohur si acid klorogjenik, madje mund të ulë nivelet e glukozës në gj ak.

Përmirëson kujtesën

Studiuesit në Universitetin Amerikan në Florida kanë zbuluar se kafeina dhe kafja mund të rrisin sasinë e hormoneve që ndihmojnë në prodhimin e qelizave të reja nervore dhe kjo mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes Alzheimer, transmeton portal arbresh.info

Është e mirë për shëndetin

Një studim i botuar në revistën Circulation: Heart Failure zbulon se konsumimi i moderuar i kafesë (rreth 2 filxhanë në ditë) shoqërohet me një rre zik të zvogëluar të sëmundjeve të zemrës.

Parandalon ka ncerin e lëkurës

Kafeja (e cila përmban kafeinë) mund të zvogëlojë rre zikun e ka rcinomës së qelizave bazale, lloji më i zakonshëm i kan cerit të lëkurës, thotë studimi i botuar në revistën “Cancer Research”. Duhet përmendur gjithashtu se kafeja pa kafeinë nuk ka efekt të njejtë

Leave a Reply