Soda e bukës mund t’ju ​​shpëtojë jetën, sepse stimulon nervin vagus – shpjegon mjeku i famshëm me origjine Kroate..!?


Soda e bukës mund t’ju ​​shpëtojë jetën, sepse stimulon nervin vagus – shpjegon mjeku i famshëm me origjine Kroate..!?.

Prof. Dr. Branislav Nestorovi shpesh shkruan shpesh në lidhje me temat aktuale në blogun e tij dhe jep këshilla të shkëlqyera shëndetësore. Kështu që këtë herë ai shkroi për aplikimin e rëndësishëm të sodës së bukës dhe nervit vagus.

Shpjegimi i tij fillon: “Inflamacioni është baza e sëmundjeve më moderne sot. Eshtë reagimi më i zakonshëm i trupit gjatë stresit. Drogat e sotme të modernizuara shërojnë pothuajse çdo inflamacion.

Nga latinishtja Vagus përkthehet “endacak”. Ky nerv prek çdo organ në trup. Nervi Vagus është përgjegjës për ritmin e zemrës, djersitjen dhe mjaft lëvizje të muskujve në gojë, duke përfshirë të folurit. Ai gjithashtu merr një ndjesi nga veshi i jashtëm, përmes degës Aurikulare (e njohur edhe si nervi i Alderman), njofton Radio e Jashtme e Kinës, CRI.

Nervi Vagus përdoret për të rregulluar të rrahurat e zemrës dhe lëvizjen e muskujve që na mundësojnë frymëmarrjen. Është detyrë e nervit Vagus që ta dërgojë gjakun sipas nevojave. Ai ruan rrjedhën e gjakut në tru në çdo kohë për të na mbrojtur nga të fiktit. Ky nerv rregullon gjithashtu nivelet kimike në sistemin e tretjes, në mënyrë që zorrët të mund të përpunojnë ushqimin dhe të mbajnë lëndët ushqyese.

Ne kemi lindur me një Sistem Nervor Autonom që përbëhet nga tre nënsisteme të veçantë, Sistemi Nervor Parasimpatik, Sistemi Nervor Simpatik dhe Sistemi nervor enterik ose i njohur ndryshe edhe si “tru i dytë”, i cili komunikon me nervin qendror (CNS) përmes parasimpatikut (p.sh., përmes nervit Vagus) dhe sistemeve nervore simpatike.

Në fakt, rreth 90 për qind e sinjaleve që kalojnë përgjatë nervit Vagus dalin jo nga truri, por nga ENS-ja dhe kjo është arsyeja pse shumë e konsiderojnë atë një “tru rezervë” i përqendruar në pleksusin tonë diellor.

Dr. Peter Levine flet gjithashtu se si nervi Vagus arrin deri tek organet gjenitale dhe se si të shëroni stresin dhe traumën seksuale përmes hapjes së Vagus-it.

Por nëse nervi Vagus nuk funskionon si duhet atëherë nisin shqetësimet.

Ky nerv është një nga nervat më të gjatë në trupin tonë dhe i vetmi që nis nga koka, zbret poshtë në qafë, gjoks, dhe abdomen.

80-90% e fibrave nervore të nervit Vagus komunikojnë gjendjen e organeve tuaja të brendshme sidomos zemrën, mushkritë deri në tru. Ky nerv nuk përdoret vetëm për të dërguar sinjale të ndryshme në trup, por gjithashtu i transferon sinjalet mbrapsht në tru.

Ky nerv ruan vazhdimisht sinjalet e gjendjes së çdo organi në trup. Ai kërkon vazhdimisht për lidhje të dobëta në shëndetin e trupit tuaj. Kur ka ndonjë organ në trup që nuk funksionon në nivelin e tij më të lartë, nervi Vagus është i pari që ia dërgon mesazhin sistemit nervor qendror.

Ka momente në jetën tonë kur kalojmë stres. Është pikërisht nervi Vagus që na mundëson të rikthehemi në gjendje të qetë.

I Limon dhe sodë buke për shëndetin

Efekti më i rëndësishëm i sodës së bukës është ambienti bazë (alkalik) që jep kur tretet në ujë. Kjo është arsyeja pse aplikimi i tij është i shumëfishtë. Soda ndihmon në rregullimin e pH. Në reagim me acide, siç janë acidet e stomakut, çliron ujë dhe dioksid karboni. Limoni ka të njëjtin efekt.

Kombinimi i limonit dhe sodës së bukës është mahnitës. Hulumtimet tregojnë se kjo përzierje ka një ndikim jashtëzakonisht të madh në shëndetin tonë. Forcon imunitetin dhe kontribuon në detoksifikimin e organizmit, prandaj është shumë e dobishme ta konsumoni shpesh këtë kombinim.

Besohet se kombinimi i limonit dhe sodës së bukës ka një efekt të veçantë në qelizat kancerogjene, duke shkatërruar natyrshëm qelizat e këqija, ashtu si kimioterapia.

Gjithashtu një nga efektet e suksesshme të kësaj përzierje është për humbjen e peshës. Ashtë një fakt i njohur që së pari duhet të hiqni toksinat nga trupi juaj në mënyrë që kilet të fillojnë të humbin peshë. Prandaj, këshillohet të bëni detoksifikim me këtë pije para se të filloni një dietë.

Si të krijoni një përzierje të limonit dhe sodës së bukës: në 250 ml ujë, hidhni një lugë çaji të sheshtë sodë buke dhe gjysmë lëng limoni. Llokoçis dhe pini në mëngjes me stomak bosh.

Leave a Reply