S’do ta besoni por ja që orizi qenka sekreti i bukurisë japoneze: Të gjitha ndryshimet fizike dhe shëndetësore që vijnë prej tij


Në të kaluarën, njerëzit e zakonshëm në Japoni nuk mund të hanin shumë oriz, sepse shumica e tij ishte e rezervuar për fisnikërinë, dhe fermerët japonezë madje ata përdornin oriz për të paguar dhe taksat e tyre.

Sot, nuk mund ta imagjinojmë kuzhinën japoneze pa petë orizi, sushi ose oriz ngjitës me vezë të skuqura dhe kjo kokërr e shijshme dhe shumë ushqyese ka marrë vendin e saj edhe në raftet e kuzhinës sonë. Dhe nuk është vetëm një pjatë e dytë ose një shoqërues, në fakt, një tas i shëndetshëm me oriz mund të ketë shumë përfitime për trupin tuaj në shumë mënyra të habitshme.

Mund t’ju ndihmojë për të rënë nga pesha:

Nëse keni qenë në një përpjekje për të humbur peshë për mjaft kohë, një pjatë oriz mund të jetë pikërisht ajo ju mungon ose që mund t’ju ketë sugjeruar dhe dietologu ose mjeku. Për shkak se orizi është me pak yndyrë dhe natrium dhe me shumë fibra, mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme për dietën tuaj.

Ju ndihmon për tu dukur më të rinj:

Gratë japoneze përdorin ujë orizi për ta mbajtur lëkurën të butë dhe të freskët, por ngrënia e orizit rregullisht mund t’ju ndihmojë të ndaloni edhe orën. Orizi përmban shumë antioksidantë që mbrojnë qelizat e lëkurës tuaj nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe madje mund të zbusë rrudhat ekzistuese.

Ju ndihmon për të mbajtur zemrën e shëndetshme:

Të hani oriz rregullisht është një mënyrë natyrale dhe e shijshme për të përmirësuar shëndetin e zemrës suaj. Për shkak se është një anti-inflamator natyral, parandalon krijimin e pllakave brenda enëve të gjakut dhe ul rreziqet tuaja për gjendje të caktuara të zemrës, si sulmet në zemër ose goditjet në tru. Orizi është gjithashtu i pasur me flavonoide që janë provuar se luftojnë sëmundje të ndryshme të zemrës.

Ndihmon ata që vuan nga sheqeri në gjak:

Për cilindo që vuan nga sheqeri i lartë në gjak, ngrënia e orizit është një mënyrë e mirë për ta luftuar atë. Por është më mirë të zgjidhni orizin kaf, sepse ai ka rreth 3 herë më shumë fibra dhe është më i lartë në proteina.

Leave a Reply