Pija “Magjike” që djeg dhjamin nga stomaku, shpina dhe kofshët – pihet 2 herë..!?


Djegës i shkëlqyeshëm i dhjamit!

PGRRBRSIT E NEVOJSHM:

1.5 litra ujë
1/2 limon – lëng
3-4 cm rrënjë të freskët xhenxhefili

PROCEDURA:

Sillni ujë në një çiban. Pasi të vlojë, e lëmë të ziejë për 5-6 minuta, pastaj shtojmë xhenxhefilin. Zieni për 15 minuta dhe fikeni. Lëreni xhenxhefilin të ftohet në tenxhere.

Pastaj kullojeni dhe shtoni lëng limoni. Nëse doni më shumë të thartë, shtoni më shumë lëng limoni dhe anasjelltas.

Ndani lëngun në dy pjesë:

Pini pjesën e parë në mëngjes para mëngjesit, dhe pjesën e dytë para darkës.

KJO PIJ, përveç shkrirjes së dhjamit, përmirëson qarkullimin e gjakut.

Xhenxhefili është i pasur me zink dhe magnez, të cilat janë thelbësore për përmirësimin e qarkullimit të gjakut, dhe gjithashtu përmban veti që parandalojnë kolesterolin e keq të grumbullohet në mëlçi.

Përveç kësaj, xhenxhefili është i dobishëm për zvogëlimin e problemeve të djersitjes.

Përmirëson thithjen e lëndëve ushqyese.

Xhenxhefili garanton thithjen e përmirësuar të lëndëve ushqyese në trup, për shkak të stimulimit të enzimave pankreatike dhe sekretimit të lëngjeve gastrike.

Parandalon ftohjet dhe gripin.

Përmban veti të forta antibiotike dhe ekspektorante, xhenxhefili në mënyrë efektive parandalon problemet me gripin dhe ftohjet.

-Përmirëson tretjen.

Xhenxhefili lehtëson dhimbjet e barkut të shkaktuara nga inflamacioni i stomakut. Përveç kësaj, ndihmon shumë në rast kapsllëku dhe zvogëlon gazrat e zorrëve, pra fryrjen e stomakut.

Leave a Reply