Periudhë e vështirë pandemie, këto 10 ushqime rrisin imunitetin dhe ju bëjnë më të fortë


Më shumë se 23 milion njerëz sëmuren çdo vit vetëm duke ngrënë ushqim të kontaminuar, sipas OBSH. Dhe sipas një raporti tjetër, ka aq shumë viruse të ndryshme sa ka yje në qiell dhe një ndër to C0vid që po shkakton vdekje të shumta në të gjithë botën. Për të mbajtur trupin tonë të fortë dhe të paprekshëm nga sëmundjet, zgjidhja më e mirë është të kemi një imunitet të fortë dhe fatmirësisht është e lehtë për tu arritur.

Më poshtë është një listë me 10 ushqime që mund të konsumoni për të rritur sistemin imunitar në mënyrë të natyrshme.

1. Bajamet

Bajame kanë të njëjtën vlerë kalciumi me 1/4 filxhan qumësht, këto lëndë ushqyese të mrekullueshme mund të ndihmojnë në mbajtjen e trupit tuaj në formë. Sipas studiuesve, bajamet rrisin sistemin imunitar, veçanërisht kundër viruseve. Të larta në vitaminë E dhe fibra, ato gjithashtu mund të mbajnë sheqerin në gjak të kontrolluar.

2. Farat e lulediellit

Farat e lulediellit jenë shpëtimtari juaj kur bëhet fjalë për imunitetin. Ato zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike si Alzheimer, mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme dhe gjithashtu parandalojnë sëmundjen. Farat gjithashtu bëjnë mrekulli për nënat në pritje dhe ndihmon fetusin të zhvillohet shëndetshëm.

3. Papaja

E pasur me antioksidantë, papaja është një zgjedhje e shijshme e mbushur me përfitime. Disa nga këto përfshijnë luft imin e inflamacionit, zvogëlimin e rre zikut të kanc erit dhe mbajtjen nën kontroll të tretjes.

4. Kivi

Me vitaminën C, vitaminën K dhe vitaminën E, kivit mund të ndihmojnë në astmë dhe të forcojnë sistemin imunitar. Ato gjithashtu mund të parandalojnë gjendje si ftohja e zakonshme dhe gripi. Për më tepër, kivit mund të ndihmojnë në tretje dhe të shërbejnë si mbrojtje kundër humbjes së shikimit.

5. Xhenxhefili

Kjo erëz lehtësisht e disponueshme bën mrekulli për trupin tuaj. Ul kolesterolin, lehtëson dhimbjen e periodave dhe rrit aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet në përgjithësi.

6. Manaferrat

Manaferrat janë plot me antioksidantë dhe shpesh përdoren për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Këto manaferra të purpurta mund të luft ojnë stresin dhe të përmirësojnë funksionimin e brendshëm të sistemit tuaj imunitar.

7. Goca deti

Gocat e deti janë me pak kalori por plot me vlera ushqyese. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore omega-3 dhe proteinave. Konsumimi i gocave rrisin imunitetin falë zinkut të pranishëm në to. Ato gjithashtu zvogëlojnë rrez ikun e diabetit.

8. Spinaqi

Nuk është mister që spinaqi është i mirë për shëndetin tuaj, por me sa duket, ky termocentral është gjithashtu i shkëlqyeshëm për imunitetin tuaj. Spinaqi është një burim i shkëlqyeshëm i magnezit i cili është i nevojshëm për të ruajtur funksionin nervor, një zemër të shëndetshme, presion të mirë të gjakut dhe muskuj të fortë.

9. Shalqiri

Shalqiri jo vetëm që mund të mbajë lëkurën dhe flokët tuaj të shëndetshëm, por gjithashtu mund të përmirësojë tretjen tuaj dhe të zvogëlojë inflamacionin në trupin tuaj.

10. Frutat e pasura me vitaminë C

Sipas një raporti, vitamina C mund t’i japë sistemit tuaj imunitar një nxitje në 20 mënyra! Kjo vitaminë mund të mbajë qelizat e bardha të gjakut të shëndetshme, të vrasë qelizat e padëshiruara ose të këqija dhe të rrisë prodhimin e antit rupave.

Leave a Reply