Për Çka Përdoret Аѕрíríní? Mesojeni Njehere e Pergjithmone..!?

Përfitimet e aspirinës tejkalojnë lehtësimin e përkohshëm nga ethet dhe dh-imbjet. Shumica e njerëzve e dinë që aspirini mund t’ju mbrojë nga një suIm në zemër ose g0ditje në tru, nëse merret si duhet.

Hulumtimet sugjerojnë se mund të zvogëlojë rrez-ikun e disa kan-сereve dhe së-mundjes së AIzheimerit. Por aspirina ka shumë përfitime të tjera shëndetësore, bukuri dhe personale. Zbuloni disa nga gjërat e mrekullueshme që shishja në kabinetin tuaj të ilaçeve mund të bëjnë për ju.

Trajton pu-çrrat dhe gjendjet e lëkurës: Përdoret qysh në shekullin e pestë B.C. nga Hipokrati për të lehtësuar dh-imbjet, acidi salicilik, një derivat i acidit acetilsalicilik (aspirina), është një pluhur i nxjerrë nga lëvorja e një peme shelgje. Ndihmon në heqjen e tepërt të vajit dhe nxjerrjen e qelizave të v-de-kura në sipërfaqen e lëkurës, thotë Joshua Zeichner, MD, drejtor i hulumtimeve kozmetike dhe klinike në dermat0logji në Spitalin Mount Sinai në New York City, duke shtuar se është jashtëzakonisht i dobishëm në trajtimin e akneve.

Mban zbokthin në gji: Për shkak të cilësive të saj hidratuese, i njëjti acid salicilik që përmbahet në larjet e fytyrës është gjithashtu një përbërës në shumë shamponat e zb0kthit. Aplikimi i aspirinës i përzier me shampon në lëkurën e kokës tuaj mund të ndihmojë në zvogëlimin e inflamacionit të kokës që shkakton zbokth dhe të ndihmojë në hollimin e thekave në lëkurë, thotë Zeichner.

Për të bërë tr0nditje, shtypni dy ose tre aspirina të pangopura dhe përzieni ato në sasinë normale të shampos të përdorur sa herë që lani flokët. Përqendrohuni në kokën tuaj ndërsa masazhoni masën në flokë dhe lëreni të ulet për tre deri në pesë minuta para se të shpëlarje.

Lehtëson kaf-shimet e insekteve: Zeichner thotë se aspirina, me vetitë e saj anti-inflamatore, mund të ndihmojë në zvogëlimin e skuqjes, ënjtjes dhe dh-imbjes nga kafshimet e insekteve. Bëni një pastë aspirinë të ngjashme me atë të përdorur për lëkurën me pr0bleme ose thjesht lagni një aspirinë të pangopur dhe aplikojeni në zonën e prekur për disa minuta.

Trajton qimet e rrënjosura: Një flokë e rrënjosur shkakton shumë siklet, të cilat mund t’i trajtoni me aspirinë. Acidi salicilik në aspirinë heq lëkurën e v-de-kur për të qetësuar flokët ofendues. Natyra e saj anti-inflamatore mund të ndihmojë në uljen e skuqjes dhe inflamacionit, transmeton lajmi.net. Mund të trajtojë dhe parandalojë gjithashtu infeksi0nin e butë. Shpërndani 2 ose 3 tableta të aspirinës në 1 lugë çaji me ujë të ngrohtë derisa të formojë një konsistencë të ngjitur me paste.

Shtoni 1 lugë çaji mjaltë në paste. Aplikoni pastën në zonën e prekur. Lëreni të qëndrojë për 10 minuta. Shpëlajeni atë me ujë të ngrohtë dhe butësisht lyeni lëkurën e thatë. Ndiqni këtë iIaç një ose dy herë në javë sipas nevojës.

Pastroni banjën tuaj: Ju nuk mund të keni nevojë për të shpenzuar para shtesë për pastrimin e furnizimeve nëse keni pak aspirinë në kabinetin e iIaçeve. Ajo funksionon në çdo sipërfaqe me të njëjtat veti eksfoluese, duke hequr llumin e sapunit, ose ndotës të tjerë nga banjo apo sipërfaqet e banakut tuaj, thotë Gafanovich. Shpërndani dy pilula aspirinë të pangopura në ujë të ngrohtë dhe përdorni pastën për të prerë në grime kundër.

Heq thirrjet nga këmbët: Aspirina juaj e rregullt mund të zbusë edhe kaluset, si dhe misrat. Duke qenë një eksfoliant i butë, mund të ndihmojë të heqni qafe qelizat e v-de-kura të lëkurës dhe t’i mbani këmbët tuaja të buta për të parandaluar formimin e misrave dhe kaluseve. Përgatitni një zgjidhje me 3 tableta aspirinë të grimcuar, 1 lugë gjelle lëng limoni dhe 2 lugë ujë. Nxeheni një copë leckë në mikrovalë dhe thitheni në tretësirën e përgatitur. Vendoseni atë në zonën e prekur. Pas 10 minutash, fshij një gur shtufi në të gjithë këmbët. Përsëriteni procesin një herë në ditë për disa ditë derisa thirrjet tuaja të bëhen super të buta.

Heq njollat: Acidi salicilik në aspirinë ndihmon në neutralizimin e njollave duke suΙmuar komponimet që gjenden në djersë dhe duke i prishur ato, transmeton lajmi.net. Përzieni tre aspirina të grimcuar dhe gjysmë gote ujë të ngrohtë në një tas. Mbytni pjesën e njollosur të veshjeve në tas për disa orë. Më pas, lani këmishën si zakonisht, shkruan holistic living tips. Ju mund të përdorni ndonjë prej përzierjeve të mbetura për të hequr njollat ​​e nikotinës ose barin nga duart duke aplikuar zgjidhjen dhe duke e lënë të ulet për 15 minuta para se të lani duart plotësisht.

Bën rritjen e kopshtit tuaj: Aspirina funksionon njësoj si jashtë, ashtu siç bën në lëkurën tuaj duke aktivizuar bimët mbrojtje natyrale dhe duke parandaluar formimin e kërpudhave. Ajo gjithashtu rrit nivelin e rritjes. Shpërndani një aspirinë të pangopur në një litër ujë dhe spërkatni çdo bimë të brendshme dhe të jashtme. Mund të ndihmojë gjithashtu në zgjatjen e jetës së luleve të freskëta të prera. Sipas Judy Jernstedt, profesor i shkencave bimore në UC Davis, acidi salicilik zvogëlon prodhimin e etilenit, dhe me më pak prezent të etilenit, plakësia e lules vonohet dhe lulet zgjasin më shumë.

Karakteristikat anti-kërpudhore të acidit salicilik të tretur në ujin e vazos gjithashtu mund të ngadalësojnë rritjen e mykut, i cili nëse hyn në rrjedhin e prerë, mund të dëmtojë ose bllokojë indin vaskular. Sigurohuni që të shtoni një aspirinë tokës në ujë për lules tuaj.

Leave a Reply