Pastroni sistemin tuaj limfatik nga toksina në këto mënyrë kaq të thjeshta


Kur sistemi juaj limfatik bllokohet, mund të çojë në shumë sëmundje. Trupi fillon të përpiqet të heqë të gjitha toksinat dhe mund të përjetoni dhimbje koke, lodhje kronike dhe çrregullime të tretjes. Në këtë rast ju duhet të ndihmoni trupin tuaj dhe të merrni masa për të detoksifikuar sistemin, duke përmirësuar kështu shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Ky artikull është vetëm për qëllime informative. Mos harroni të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të provoni ndonjë nga këshillat e mëposhtme.

Simptoma të mundshme të problemeve limfatike

Ndër shenjat më të zakonshme të mosfunksionimit limfatik janë këto:

-Ënjtje në duar ose këmbë

-Ndryshimet në ngjyrën e lëkurës

-Dhimbje veshi

-Probleme me frymëmarrje dhe gëlltitje

Ju gjithashtu duhet t’i kushtoni vëmendje nyjeve limfatike. Normalisht, ato duhet të jenë me madhësi bizele ose me madhësi fasule. Por nëse ato janë shumë të mëdha, të fryra ose të dhimbshme, kjo mund të tregojë për një sëmundje, infeksion ose stres.

1. Pastroni sistemin me vaj ricini.

Procedura është shumë e thjeshtë për tu bërë. Për të stimuluar sistemin limfatik, merrni një leckë pambuku dhe njomeni me vaj ricini, pastaj vendoseni në barkun tuaj. Ju gjithashtu mund ta vendosni leckën direkt në nyjet tuaja të fryra ose në muskujt e lënduar.

2. Detoksifikoni trupin tuaj me barëra.

Bimët janë një mënyrë efektive dhe e fuqishme për të hequr helmin nga sistemin tuaj limfatik. Kjo do të ndihmojë për të rritur imunitetin tuaj dhe për të zvogëluar inflamacionin. Disa nga barërat që mund t’ju ndihmojnë janë:

Echinacea: Konsiderohet si një nga bimët më efektive kur bëhet fjalë për forcimin e imunitetit.

Gjemb qumështi: Funksionon mirë nëse keni probleme me stomakun, mëlçinë dhe veshkat.

Manjistha: Ndihmon për të pastruar mëlçinë, lëkurën dhe gja kun tuaj.

3. Djersë në një sauna.

Sauna nuk është vetëm për t’u çlodhur por mund të jetë një mënyrë e përsosur për të hequr qafe toksinat përmes djersitjes. Nxehtësia gjithashtu rrit rrahjet e zemrës suaj. Të dyja këto gjëra ndihmojnë në normalizimin e sistemit limfatik.

4. Pastroni mëlçinë.

Mëlçia juaj është një nga organet më të rëndësishme në trupin tuaj pasi ndihmon në largimin e mbeturinave dhe toksinave pas marrjes së ushqimit dhe ilaçeve të pashëndetshme. Përdorni produkte si hudhra, brokoli, panxhari, arrat, ushqimet organike dhe të thartuara.

5. Pini ujë të nxehtë.

Hidratimi i trupit tuaj është shumë i rëndësishëm jo vetëm për funksionimin normal të sistemit limfatik, por për të gjithë trupin. Metoda më e mirë e rehidrimit limfatik është të pish ujë të nxehtë çdo 15 minuta gjatë gjithë ditës. Ju mund të merrni një termos me vete.

6. Provoni pastrimin e thatë.

Larja e thatë rrit sistemin limfatik dhe detoksifikon trupin duke hequr qelizat e vdekura dhe duke hapur poret e lëkurës tuaj në mënyrë që toksinat të dalin më mirë dhe më shpejt. Përveç rezultateve pozitive shëndetësore, kjo ndikon në bukurinë dhe rininë e lëkurës.

7. Bëni ushtrime dhe meditoni.

Për të rritur imunitetin tuaj dhe për të pastruar sistemin limfatik, ushtroni disa herë në javë. Shtrirja dhe joga mund t’ju ndihmojnë të zvogëloni stresin dhe të ulni presionin e gjakut.

Meditimi do të qetësojë jo vetëm mendimet tuaja, por tërë trupin, veçanërisht nëse keni një punë stresuese. Thjesht meditoni çdo ditë për 10-15 minuta.

8. Bëni një masazh limfatik nga një specialist.

Masazhi limfatik është një mënyrë e mirë për të kulluar një trup që ka shumë lëngje. Kjo do të ndihmojë për të hequr qafe toksinat dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Është e rëndësishme, megjithatë, të gjesh një specialist të mirë për të mos bërë ndonjë dëm. /tvklan.al

Leave a Reply