Pak femra e dinë! Zona “aty poshtë” pastrohet vetëm kështu, s’do keni më erë të k.eqe


Shumica e femrave komunikojnë çdo gjë me njëra tjetrën, por kur vjen fjala për të folur për gjërat personale dhe int.ime, ato nuk mund të tregojnë gjithçka.

Ndaj dhe ndonjëherë kujdesi për higjienën është diçka që secila prej nesh e bën në mënyrë të veçantë dhe sipas stilit të saj, ndaj dhe një nga dilemat më të mëdha për një femër është…

Si të mbaj sa më të pastër dhe higjienike zonën “aty poshtë”?

Në internet ka mjaftueshëm informacion rreth kësaj teme, por ndonjëherë gjerat komplikohen aq shumë sa shumicës prej jush ju duhet ta diskutoni me gjinekologun tuaj.

Dhe këto çështja bëhet akoma më e vësh.tirë, pasi të diskutosh për tema të tilla në lidhje me higjienën e zonës int.ime, është një nga si.kletet më të mëdha për një femër.

Ndaj dhe në këtë artikull do t’ju vijmë në ndihmë për t’ua lehtësuar sa më shumë këtë prob.lem që me siguri e hasni të gjitha.

Nëse mbani mend, kur keni shkuar për të fundit herë tek mjeku juaj, ju mund të keni konsultuar gjithçka me të, por kur ka ardhur fjala për mirëmbajtjen dhe pastrimin e zonës int.ime, me siguri ju keni heshtur.

Ndaj dhe për pro.blemet e përditshme si skùqja e zonës, apo irr.itimi, sekrecíonet, apo edhe dh.embjet e barkut, ju nuk keni dashur aspak ta hapni këtë temë me mjekun tuaj për shkak të ndjenjës së tùrpèrimit.

Në këtë pikë duam t’ju japim një këshillë të vlefshme: Kur të shihni sim.proma të tilla, në asnjë rast mos merrni iláçe apo antib.iotikë, pasi janë në d.ëm të shëndetit tuaj.

Iláçet janë krijuar për të lehtësuar në një kohë shumë të shkurtër dh.embjet që shfaq trupi jonë, por në të njëjtën kohë ata nuk kanë efekt pozitiv, sidomos kur bëhet fjalë për higjienën e zonës int.ime.

Ndaj dhe në qendër të vëmendjes të informacionit tonë, duam t’ju tregojmë metoda natyrale se si ju të mos vùáni më nga ky pro.blem.

Janë tre përbërës natyralë që ju vijnë në ndihmë në këtë rast: Uthulla e Mollës, Çaji i kamomilit si edhe Soda e Bukës që ju e përdorni për si për pastrim, ashtu edhe për gatim.

Le t’i marrim këto përbërës tek e tek duke treguar efektet e tyre.

Pastroni zonën int.ime me Uthull Molle.
Është mjaft higjienike dhe e pasur me vlera ushqyese për zonat e “poshtme”, ndaj dhe uthulla e mollës është këshilluar që në kohët e hershme.

Mënyra se si ta përdorni:

Merrni 5 gota ujë të ngrohtë dhe brenda në një enë hidhini, duke i shtuar 3 lugë me uthull të mollës. Me këtë lëng që ju sapo krijuat, pastroni zonat “poshtë” dhe bëjeni këtë rutinë deri në pastrim të plotë.

Pastroni zonën int.ime me Çajin e Kamomilit.
Sa herë keni qenë të lòdhùra apo keni ndjerë një dh.embje në trup? Çfarë keni bërë më parë: Ju keni pirë një gotë me çaj kamomili pasi dihet edhe shkencërisht se ky lloj çaji ka efekt qetësues.

Mënyra se si ta përdorni:

Në një enë hidhni brenda 5 gota me ujë të ngrohtë dhe hidhni brenda 3 bustina me çaj të kamomilit. Së bashku lërini në zjárr për çerek ore.

Më pas lëreni të ftohet dhe një gotë ju duhet ta pini dhe me pjesën tjetër pastroni pjesën e zonës int.ime.

Pastroni zonën int.ime me Sodën e Bukës.
Bikarbonati i natriumit ka një efekt pastrues dhe dezíndèktùes që asnjë lloj tjetër pluhuri i zbuluar deri më sot nuk e ka.

Mënyra se si ta përdorni:

Merrni një gotë me ujë të freskët dhe hidhni brenda 5 lugë çaji me sodë buke. Miksojini dhe me këtë përzierje pastroni zonën aty “poshtë”.

Leave a Reply