Orizi ju ndihmon të jetoni më gjatë, ul sheqerin në gj a k dhe përmirëson tretjen


Në të kaluarën, njerëzit e zakonshëm në Japoni nuk mund të hanin oriz, sepse pjesa më e madhe e tij ishte e rezervuar për fisnikët dhe njerëzit e pasur. Madje fermerët japonezë përdorën oriz për të paguar taksat e tyre. Sot, nuk mund ta imagjinojmë kuzhinën japoneze pa petë orizi, sushi ose oriz me vezë të skuqura. Orizi nuk është vetëm një ushqim i zakonshëm, por edhe shumë i shëndetshëm për trupin.

1. Mund të ju ndihmojë të hum bni peshë.

Nëse keni qenë në një përpjekje për të hu mbur peshë për mjaft kohë, një pjatë oriz mund të jetë pikërisht ajo që ka urdhëruar mjeku. Për shkak se orizi është me pak yndyrë dhe natrium dhe me shumë fibra, mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme në dietën tuaj për të humbur peshë. Është vërtetuar se njerëzit që hanë oriz kafe peshojnë më pak dhe kanë shanse më të ulëta për të shtuar peshë. Kur bëhet fjalë për orizin e bardhë, mund të jetë më pak efektiv për ata që duan të humbin peshë.

2. Ju ndihmon të dukeni më të ri.

Gratë japoneze përdorin ujë orizi për ta mbajtur lëkurën të butë dhe rinore. Orizi përmban shumë antioksidantë që mbrojnë qelizat e lëkurës tuaj nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe madje mund të zbutin rrudhat ekzistuese.

3. E mban zemrën të shëndetshme.

Konsumimi i orizit rregullisht është një mënyrë natyrale dhe e shijshme për të përmirësuar shëndetin e zemrës. Për shkak se është një anti-inflamator natyral, parandalon krijimin e pllakave brenda enëve të gja kut dhe ul rrezikun për gjendje të caktuara të zemrës, si sulmet në zemër ose goditjet në tru. Orizi është gjithashtu i pasur me flavonoide që luftojnë sëmundje të ndryshme të zemrës.

4. Mban larg sheqerin në gjak.

Për cilindo që vuan nga sheqeri i lartë në gjak, ngrënia e orizit është një mënyrë e mirë për ta luftuar atë. Por është më mirë të zgjidhni orizin kafe, sepse ai ka rreth 3 herë më shumë fibra dhe është më i lartë në proteina. Konsumimi i orizit kaf të jep një ndjenjë ngopje dhe ngrënia e 200 gramë të tij në ditë mund t’ju ndihmojë të keni një nivel të shëndetshëm të sheqerit në gjak.

5. Ndihmon tretjen.

Përmbajtja e lartë e fibrave në oriz mund të zvogëlojë kapsllëkun dhe të ndihmojë në rregullimin e sistemit tuaj të tretjes. Për shkak se shërben si një diuretik natyral, pastron trupin dhe largon toksinat nga sistemi tretës.

6. Përmirëson shëndetin e sistemit nervor.

Nëse hani oriz rregullisht do të përfitojë edhe sistemi juaj nervor. Sistemi nervor i trupit ka nevojë për vitamina të ndryshme B për të qëndruar i shëndetshëm, dhe për shkak se orizi përmban shumë lloje të vitaminave B, ai ndihmon në rregullimin e proceseve të tij biologjike.

7. Rrit energjinë

Orizi është një nga mënyrat më të shëndetshme për të rritur energjinë tuaj. Trupi ka nevojë për karbohidrate që të mund t’i transformojë ato në energji. Për shkak se orizi është i pasur me karbohidrate të shëndetshme, ai mund të vijë në ndihmë kur ndiheni të lodhur. /tvklan.al

Leave a Reply