“O nëna ime gojëëmbël, shpirti im, zemra ime”, artistja e dashur për shqiptarët pikëllon me fjalët për hu mbjen në familje


Artistja shqiptaro-sudaneze Hueyda El Saied, ka hu mbur gjyshen e saj ditën e sotme. Lajmin e ka bërë public vetë artistja përmes një postimi prekës në rrjete sociale, ku shpreh pikëllimin e madh për ndarjen nga jeta të njeriut të dashur.

“Si mund të them unë ty lamtumirë e shtrenjta ime, o nona ime gojëëmbel, shpirti im, zemra ime. Ndihem jetime sot”, shkruan mes t të tjerash artistja.

Postimi i plotë: Kisha shpresuar t’i shkruaja keto fjale sa me vone, shume me vone, por nuk paska qene e thene.

Si mund te them une ty lamtumire e shtrenjta ime, o nona ime gojeembel, shpirti im, zemra ime.

Ti ke qene nje gjyshe unike, me ke rritur, me edukuar, me ke mbrojtur, me ke keshilluar, me ke frymezuar e ke qene perkrah meje ne çdo iniciativ qe kam marr dhe kur ndoshta te gjithe ishin kundra.

Nese u bera artiste ishte fale teje dhe shpirtit tend te artistes.

Gezohesha kur ata qe kishin pasur fatin te te shihnin ne skene te kendoje benin elozhe per zerin tend te bukur dhe interpretimin tend.

Krenohesha me ty o nona ime, se pervecse ishe gjithnje e dashur, positive dhe e zgjuar ti nuk rreshte kurre te me suprizoje, aq sa ne moshen 70 vjeçare luajte ne nje film kinematografik perkrah aktoreve me te medhenj shqiptar.

Ne çdo prezantim mediatik me kerkonin qe ti te ishe gjithashtu prezente sepse perveçse e dinin sa shume te doja ishe si qershia qe zbukuron torten.

Ndihem jetime sot o nona.

Ke do te therras une me perkedheli Noku ? Kush do te me tregoj historite e çuditshme te familjes sone origjinale ? Ke do te therrasi Gabrieli nona tani ? Se per te mami im eshte Dana e ai refuzon te therrasi nona dike tjeter.

Gabrieli teksa qan me mua me thote : Mos u merzit mami se nonen do ta kemi gjithnje ne zemer.

Dhe ka te drejte aty ke qene e do te jesh gjithnje. Gabrieli pati fatin te te njihte, te kalonte e ndante shume momente me ty, por ne te gjitheve do te n’a mungoj miresia, aroma dhe buzeqeshja jote nona.

Dhimbja behet me e madhe nga pamundesia per te te dhene nje puthje te fundit.

Prehu ne paqe mbreteresha jone

Gabrieli, Thierry, Mami, Opa e une mbesa jote jetimetë:

Leave a Reply