Një kurë natyrale ideale për moshën 40 vjeç e sipër : Largon sheqerin nga trupi dhe nuk u lë që të prekeni nga


Vetitë janë të shumta, duke nisur nga problemet me lëkurën e deri tek pastrimi i enëve të gja kut.Një studim i ri, sugjeron se kamomili mund të parandalojë rritjen e nivelit të sheqerit në gj. ak.

Diçka e tillë ndihmon në parandalimin dhe lehtësimin e kompl ikimeve që sjell sëm. undja e diabetit.Lulet e kamomilit janë përdorur për çajra qetësues, dhe për të lu. ftuar ank. thin e str esin.

Vaji me lule kamomili, ndihmon të gjithë sistemin kardiova skular.

Ai lehtëson qarkullimin e gja. kut, e pastron atë nga ngurtësimet e qelizave të gja. kut (tro mboza) dhe përshpejton procesin e oksigjenimit të tij.

Si të përgatisim vajin me lule kamomili.

Për këtë kurë mund të përdorni lule kamomili të thara. Mund t’i blini në farmacitë bimore, ose të përdorni kamomilit të freskët.

Nëse përdorni kamomil të freskët, duhet të këpusni lulet nga pjesa tjetër e bimës.

Në një kavanoz të madh qelqi, hedhim gjysëm litër vaj ulliri ekstra të vir. gjër, më pas shtojmë rreth 3-4 lugë të plota gjelle me lule kamomili.

AgroWeb.org ju këshillon që me ndihmën e një luge të përzieni përbërjen, në mënyrë që lulet të jenë të zhytura plotësisht në vaj.

Më pas e mbyllim kavanozin me kapak dhe duhet ta vendosim në një vend me dritë.

Përbërjen do ta lini kështu për dy javë, në këtë mënyrë lulet e kamomilit do të kenë lëshuar të gjitha enzimat e tyre tek vaji i ullirit.

Si të ruani dhe ta konsumoni vajin me lule kamomili.

Pasi të kenë kaluar dy javë, kullojmë lulet e kamomilit dhe vajin e hedhim në një tjetër enë qelqi.

Këtë përbërje ruajeni në një vend të freskët, ose në derën e frigoriferit.

Këshillohet që të konsumohet një lugë gjelle esëll në mëngjes, të vazhdohet kështu derisa të ketë mbaruar përbërja./AgroWeb.org

Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative.

Duhet pasur parasysh qe ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore./sot.com.al

Leave a Reply