Ne qoftese keni vaj uIIiri dhe kripe ne ѕhteрi, atehere ju kurre nuk do te vuani nga kjo ѕemundje


Dhi.mbja e qafës, e quajtur edhe cervikalgjia mund të ndodhë kudo në qafë, duke përfshirë nervat dhe rruazat cervikale. Zakonisht shoqërohet me marramendje, dh.imbje koke dhe vështirësi në kryerjen e disa lëvizjeve. Shkaku kryesor lidhet me qëndrimin në pozicione të këqija, por ndikon shumë st.r.esi dhe veprimtaritë fizike. Kjo mund të bëhet shumë e rre.zik.shme, sepse shpesh dhi.mbja është shumë e fortë dhe pengon ushtrimin e veprimtarive të përditshme tonat.

Lajmi i mirë është se mund të mbahet nën kontroll në mënyrë natyrale, me disa përbërës anti-inflamatorë. Kombinimi i vajit të ullirit me kripë Himalaje është padyshim kura më e mirë. Disa nga vetitë kuruese të këtij il.açi aktivizojnë qarkullimin në zonën e prekur dhe reduktojnë reaksionin inflamator që çon ne bllokimin e muskujve.

Përbërësit qe ju duhen per kete recete jane : ½ filxhan vaj ulliri ¼ filxhan kripë Himalaje (e gjeni ne cdo supermarket) Përgatitja: Kombinoni përbërësit në një tas derisa të merrni një përzierje homogjene. Masazhojeni zonën e qafës me levizje rrethore dhe butësisht për 3 minuta. Më pas lëreni përzierjen të veprojë për 20 minuta. Pasi te kete kaluar ky minutash e lani zonen.

Leave a Reply