Luleradhiqja Ѕhëron Кaηсeríη, Нepatitin, Мëlçinë, Veshkat, Lukthin


Fillimi i pranverës është koha ideale për luleradhiqen. Lulet e saj mund t’i shtoni në sallatë. Është e shkëlqyeshme në kombinim me vezë të ziera dhe patate, e për nga vitaminat, lë prapa domatet dhe spinaqin.

Përgatitja e shurupit nga luleradhiqet: Mblidhni rreth 400 lule të verdha. I përzieni me 3 litra ujë të ftohtë dhe ia shtoni rriskat e prera për 4 limonë dhe 4 portokaj. E lini të qëndrojë për 24 orë. Më pas lëngun e hidhni në një enë tjetër.

Shtoni 2 kg sheqer dhe duke e përzier, e vloni për 1.5 orë. Kur të jetë ftohur, e derdhi në kavanoz me kapak dhe e konsumoni.

Leave a Reply