Kura ideale : 1 lugë mjalt раra se të flini dhe do të mbeteni ра fjalë nga 6 рërfitimet që truрi do të


Ne të gjithë i dimë përfitimet e konsumimit të mjaltit, por sipas ekspertëve të shëndetësisë një zakon shumë i mirë që i bën mirë shëndetit tuaj është edhe koha ku e konsumoni atë.

Sipas ekspertëve këto janë efektet pozitive nëse e konsumi atë para gjumit:

Lëkurë e pastër

Mjalti është antioksidant, që do të thotë se e pastron trupin nga toksina të ndryshme. Si pasojë, vetitë e tij antibak teriale do të përmirësojnë lëkurën tuaj.

Ndihmon në humbjen e peshës

Nëse po mendoni se mjalti është ar mik për peshën tuaj, e keni gabim. Sheqeri që gjendet tek mjalti i duhet trupit. Mjalti rrit ndjeshëm imunitetin dhe përmirëson metabolizmin, që është elementi i parë për rënien e shëndetshme nga pesha.

Ul nivelin e yndyrnave

Mjalti s’ka kolesterol. Përbërësit dhe vitaminat e tij kontribuojnë në uljen e nivelit të kolesterolit.

Forcon zemrën

Studimet kanë treguar se antioksidantët që gjenden tek mjalti, parandalojnë ngushtimin e arterieve. Mjafton të pini një gotë ujë, shoqëruar me një lugë mjalt çdo mbrëmje dhe shanset e problemeve me zemrën, ulen.

Përmirëson kujtesën

Studime të tjera kanë provuar se mjalti ka aftësinë për të lu. ftuar str esin dhe për pasojë, përmirëson ndjeshëm kujtesën. Kalçiumi që gjendet tek ai përthithet shpejt edhe nga truri, për të cilin ka efekt të dobishëm.

Bëni gjumë të mirë

Sheqeri që gjendet në mjalt rrit nivelin e insulinës në gj ak, që më pas çliron serotinin. Serotinina shndërrohet në melatonin, hor mon ky që ndihmon në rritjen e cilësisë së gjumit.

Rekomandohet që një lugë mjalt të konsumohet edhe me një stomak bosh. Ky zakon i thjeshtë do t’ju ndihmonte të reduktonit shumë probleme me aparatin tretës./sot.com.al

Leave a Reply