Kjo pije e mrekulleshme e përgatitur në shtëpi rrit imunitetin dhe mposht kollën sezonale


Moti i paqëndrueshëm dhe pandemia mund të dëmtojnë shëndetin tuaj. Në kohë të tilla, është thelbësore që të mbani sistemin tuaj imunitar të shëndetshëm dhe të hani gjëra që ju bëjnë më të fortë ndaj të ftohtit dhe kollës. Ushqimet e duhura që rrisin imunitetin tuaj gjithashtu mund të bëjnë mrekulli për shëndetin tuaj. Një adhuruese fituesi dhe aktorja e njohur Shilpa Shetty Kundra kohët e fundit ka ndarë në rrjetet sociale një recetë mjaft të shëndetshme që mund ta konsumoni kur ndiheni të ftohur dhe keni kollë.

Çaji me limon, xhenxher, mjaltë dhe me shafranin e Indisë i përgatitur nga aktorja indiane, përfshin të gjithë përbërësit e shëndetshëm që ju të keni një imunitet të fortë gjatë pandemisë. Një imunitet i fortë vepron si një sistem mbrojtës kundër patogjenëve që përpiqen të pushtojnë qelizat tuaja, duke shkaktuar infeksione dhe sëmundje. Përfshirja e përbërësve të shëndetshëm në dietën tuaj është një pjesë jetike e ndërtimit të imunitetit të fortë. Pija përmban antioksidantë, veti anti-kërpudhore, anti-inflamatore dhe anti-bakteriale që ndihmojnë në përmirësimin e sistemit të tretjes dhe frymëmarrjes. Ndihmon gjithashtu në rritjen e metabolizmit, siguron vitaminë C dhe kalium dhe ndihmon në detoksifikimin e trupit.

Përbërësit që ju duhen për ta përgatitur këtë çaj janë:

-Dy gota me ujë të ngrohtë

-1 limon e gjysmë të shtrydhur

-1 lugë gjelle shafran të Indisë

-1.5 lugë gjelle lëng xhenxhefili

-2 lugë mjaltë

-Kanellë e bluar

Metoda: Përzieni të gjithë përbërësit në një tenxhere dhe trazojini mirë. Pasi mjalti të tretet plotësisht, shtoni ujë të ngrohtë në përzierje. Tani, mbulojeni me një kapak dhe lëreni të qëndrojë për rreth 6 minuta. Hiqni kapakun dhe kullojeni. Piheni atë para se të ftohet.

Përfitimet që merrni nga përbërësit e përdorur:

Xhenxhefil

Studimet kanë treguar se konsumimi i xhenxhefilit mund të ndihmojë në luftimin e inflamacionit dhe për të mbajtur të shëndetshëm sistemin tuaj imunitar. Xhenxhefili është i njohur për vetitë e tij antivirale dhe antibakteriale, të dyja këto janë të mira për të luftuar gripin sezonal dhe për të rritur imunitetin tuaj.

Mjalti

Përmban fitonutrientë që janë përgjegjës për vetitë antioksiduese. Ai gjithashtu përmban veti antibakteriale dhe antifungale që dihet se rrisin imunitetin tuaj dhe sigurojnë lehtësim nga dhimbja e fytit.

Limoni

Një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C, limoni njihet si një antioksidant natyral që përmirëson sistemin imunitar. Ai përmban cilësi antibakteriale dhe antivirale që ndihmojnë në luftimin e infeksioneve dhe mbajnë larg sëmundjet sezonale. Limoni i përzier me mjaltë është edhe më i mirë për të luftuar këto sëmundje.

Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë përmban veti antibakteriale, antifungale dhe antioksiduese që mund të sigurojnë lehtësim nga i ftohti dhe kolla. /tvklan.al

Leave a Reply