Keni një ѕtil të dobët jeteѕe? Kujdeѕ, mos injoroni këto ѕinjale që рo ju dërgon trupi

Stili i jetesës ditët e sotme ka ndikuar jo mirë për shëndetin tonë, fakti që përtojmë të gatuajmë na bën që ne të porosisim ushqim nga jashtë. Ulemi gjithë ditën para televizorit duke parë filma apo para telefonit duke lundruar në internet. Këto sjellje na bëjnë tepër të dobët dhe nuk është aspak habi nëse trupi fillon të dërgojë disa sinjale, si paralajmërim që diçka nuk po shkon me ju. Më poshtë keni të listuara disa nga sinjalet që trupi ju dërgon për të përmirësuar mënyrën e jetesës dhe për të qenë më të shëndetshëm.

1. Sytë tuaj janë të fryrë.

Mënyra e ulët e jetesës është një nga shkaktarët kryesorë. Sytë e fryrë shfaqen për shkak të periudhave të zgjatura të qëndrimit në një pozicion horizontal. Yoga mendohet të jetë zgjidhja më e mirë. Asanat ushtrojnë presion në kokë dhe rrisin qarkullimin. Sapo të filloni të përfshini disa lëvizje në rutinën tuaj të përditshme, sytë e fryrë nuk janë më një problem.

2. Vuani nga kapsllëku.

Ushtrimet janë të rëndësishme për lëvizjet e rregullta të zorrëve. Nëse pjesën më të madhe të kohës e kaloni ulur, duhet më shumë kohë që ushqimi të lëvizë nëpër zorrën tuaj të trashë. Si pasojë, sasia e ujit që trupi juaj thith nga jashtëqitja juaj është e kufizuar, gjë që sjell kapsllëk. Lëvizja rregullisht përmirëson efikasitetin e traktit tuaj tretës. Edhe një shtrirje e thjeshtë 5 minutëshe disa herë në ditë mund të parandalojë kapsllëkun.

3. Ju harroni shpesh

Një studim zbuloi se njerëzit që bëjnë stilin e jetës së ulur tregojnë ndryshime strukturore në tru në zonën e lobit temporal medial. Ky lob është përgjegjës për aftësinë tonë për të memorizuar gjërat. Ushtrimet fizike ndihmojnë për të rritur kujtesën.

4. Ju dhembin gjunjët.

Lëvizja është sekreti për lirimin e nyjeve të ngushta. Ushtrimet fizike mund të lehtësojnë artritin dhe simptomat e artrozës, veçanërisht ushtrime aerobike me ndikim të ulët. Pacientët me dhimbje kronike të gjurit këshillohen t’i nënshtrohen një programi ushtrimesh. Duke punuar rregullisht, muskujt tuaj forcohen dhe bëhen më fleksibël.

5. Ju keni dëshirë të konsumoni më shumë sheqer

Aktiviteti fizik lufton në mënyrë të përsosur dëshirat e sheqerit. Ajo rrit energjinë tuaj dhe çliron endorfina, të cilat inkurajojnë lumturinë e përgjithshme. Nga ana tjetër, hormoni i lumturisë ul ndjeshëm dëshirat për sheqer. Të bësh lëvizje gjatë ditës e mban larg depresionin. Kështu që nëse nuk jeni në depresion dhe nuk keni një gjendje të keqe shpirtërore, nuk do keni as dëshirë për të ngrënë një akullore të madhe. /tvklan.al

Leave a Reply