Jini të vëmendshëm, këto 7 shenja tregojnë se trupi juaj ka patjetër nevojë për aсid folik


Sipas Institutit të Mjekësisë në SH.B.A., të rriturit duhet të konsumojnë 400 mikrogramë acid folik në ditë. Kjo substancë, e quajtur gjithashtu folate ose vitaminë B9, është thelbësore për shëndetin tonë pasi ndihmon trupin të riparojë ADN-në dhe të prodhojë qelizat e kuqe të gjakut. Nëse trupit tuaj i mungon folati, mund të vuani nga simptoma të caktuara dhe madje të zhvilloni anemi, një gjendje kur organet tuaja të brendshme nuk mund të marrin oksigjen të mjaftueshëm për të punuar si duhet.

Më poshtë janë listuar shenjat më të zakonshme që tregojnë se trupi juaj ka nevojë për më acid folik.

7. Problemet mendore

Acidi folik është jashtëzakonisht i rëndësishëm për sistemin tuaj nervor qendror. Nëse trupit tuaj i mungon kjo vitaminë, mund të luftoni me depresionin, të keni probleme në përqendrim dhe të ndjeheni të harruar dhe nervoz. Nëse nuk trajtohet si duhet, mungesa e folatit gjithashtu mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të çrregullimeve serioze të tilla si çmenduria ose sëmundja Alzheimer.

6. Dhimbjet e trupit

Në raste të rënda të anemisë të shkaktuara nga mungesa e folatit, truri juaj merr më pak oksigjen sesa duhet. Si përgjigje, arteriet e trurit fillojnë të ënjten dhe ju dhemb koka. Sidoqoftë, truri juaj nuk është i vetmi organ që i mungon oksigjeni, ju gjithashtu mund të ndjeni dhimbje në pjesë të tjera të trupit tuaj, veçanërisht në gjoks dhe këmbë.

Hemoglobina, një proteinë që përmbahet në qelizat e kuqe të gjakut, është përgjegjëse për transportimin e oksigjenit nga mushkëritë tuaja në të gjitha indet e trupit tuaj. Kur trupit tuaj i mungon folati, nuk keni mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut (dhe hemoglobinë) për t’i siguruar organeve tuaja të brendshme sasinë e nevojshme të oksigjenit. Kjo mund të rezultojë në dobësinë e muskujve, lodhje, mpirje në duar e këmbë dhe lëkurë të zbehtë.

4. Gulçim

Nëse frymëmarrja juaj shpeshtohet edhe kur bëni gjëra normale, kjo do të thotë që nivelet e oksigjenit janë të ulëta sepse trupit tuaj i mungojnë qelizat e kuqe të gjakut. Së bashku me këtë simptomë, ju gjithashtu mund të përjetoni një rrahje të shtuar të zemrës dhe ndjenjën e marramendjes, apo edhe të fikëtit.

3. Problemet e tretjes

Simptoma të tilla gastrointestinale si të përziera, të vjella, dhimbje stomaku dhe diarre pas ngrënies mund të jenë shenjat e para që trupit tuaj i mungon acidi folik. Përveç kësaj, në raste të rënda, ju gjithashtu mund të vuani nga anoreksi e cila zakonisht çon në humbje të konsiderueshme të peshës.

2. Plagë në gojë dhe ënjtje të gjuhës

Këto simptoma zakonisht ndodhin kur mungesa e folateve është mjaft e rëndë, prandaj nuk duhet t’i neglizhoni ato. Gjuha juaj mund të duket e fryrë, e kuqe ose me shkëlqim, zakonisht rreth majës dhe skajeve në fillim. Për shkak të zvogëlimit të qelizave të kuqe të gjakut, ju gjithashtu mund të ndjeni dhimbje kur gëlltiteni ose keni ndonjë plagë në gjuhë.

1. Ndjenja e shijes e zvogëluar

Sipas disa studimeve, përveç plagëve në gojë, mungesa e acidit folik mund të rezultojë në probleme të shijimit të ushqimit tuaj. Ndodh sepse receptorët tuaj të shijes, të quajtur papila, nuk mund të dërgojnë mesazhe në trurin tuaj përmes sistemit tuaj nervor për shkak të problemeve ekzistuese të gjuhës.

Bonus: Si të trajtohet mungesa e folatit

Mënyra më e lehtë për të zgjidhur mungesën e folatit është përmes dietës tuaj. Për të mbajtur një status të duhur folik, duhet të hani më shumë perime të gjelbra të errëta si brokoli, lakrat e Brukselit, spinaqi dhe shpargujt. Sa për ushqimet e tjera, është më mirë të konsumoni fruta agrumesh, fasule, kërpudha dhe drithëra të plota në mënyrë të rregullt. /tvklan.al

Leave a Reply