Intereѕante, ja cila është dita kur njerëzit pësojnë më së shpeѕhti sulm në zemër!


Sëmundjet e zemrës рrekin miliona njerëz dhe janë shkaku i dytë më i madh i vde kjeve në të gjithë globin. Çdo vit, miliona njerëz vde sin për shkak të një sulmi në zemër, i cili ndodh kur diçka bllokon rrjedhën e gja kut në zemrën tuaj dhe nuk merrni oksigjenin e nevojshëm.

Njihen gjithashtu si infeksione të miokardit, simptomat e një sulmi në zemër përfshijnë parehati, presion ose dhimbje në gjok s ose krah, dispepsi, parehati, djersitje, shqetësime në stomak, të vjella, dobësi të forta, ankth, lodhje, rrahje të shpejta ose të pabarabarta të zemrës. Sidoqoftë, simptomat mund të ndryshojnë nga një person tek tjetri.

Mund të jetë e vështirë të parashikohet kur një person ka më shumë të ngjarë të vuajë nga një sulm në zemër. Por një studim i veçantë ka gjetur përgjigjen për këtë pyetje të komplikuar

E hëna është një dita që njerëzit mund të pësojnë një atak në zemër

Shkencëtarët kanë arritur të gjejnë ditën kur shumica e njerëzve mund të pësojnë një sulm në zemër. Sipas studimit të botuar në American Heart Journal, shumica e njerëzve janë të prirur të kenë një sulm në zemër të hënën. Studiuesit analizuan të dhënat nga më shumë se 1,56,000 spitale për sulmet në zemër për një periudhë prej shtatë vitesh. Studimet zbuluan se shanset për të pasur një sulm në zemër rriten kur një person është i stresuar dhe e hëna konsiderohet të jetë një ditë stresuese për shumicën e njerëzve.

Sipas rezultateve të studimit, shkalla e infarktit të miokardit (MI) ishte më e madhe gjatë pushimeve të dimrit ose të hënave. Ata gjithashtu zbuluan se shanset që një person të pësojë një sulm në zemër janë më të ulëta gjatë fundjavave dhe gjatë pushimeve të verës. Rezultatet tregojnë se njerëzit janë në një rrezik prej 11 përqind më të lartë për të pësuar sulme në zemër të hënën se çdo ditë tjetër të javës.

Pse të hënën?

Një arsye tjetër mund të jetë ora e trupit tuaj që nuk është në përputhje me rutinën tuaj. Sistemi i brendshëm i trupit tuaj kontrollohet nga një orë master e quajtur ritmi cirkadian, e cila është përgjegjëse për ta mbajtur trupin tuaj në sinkron me ciklin e ditës dhe të natës.

Kur sjellja është jashtë sinkronizimit me orët tona të brendshme, kjo mund të çojë në probleme shëndetësore, duke përfshirë një sulm në zemër. Kjo gjithashtu mund të ndihmojë në shpjegimin pse sulmet në zemër kanë më shumë gjasa të ndodhin të hënën.

Sipas Harvard Health, njerëzit priren të qëndrojnë zgjuar më vonë se zakonisht gjatë një fundjave dhe në mëngjes të zgjohen sërish më vonë. Është një fenomen i njohur si “vonesë e avionit social”.

Kjo shkakton një vonesë në ritmin cirkadian, sepse të hënën, ju e detyroni trupin tuaj të zgjohet në kohë. Kjo keqrenditje mund të çojë në rritje të niveleve të presionit të gjakut dhe në ndryshimin e funksionit të sistemit nervor, gjë që i bën njerëzit më të prekshëm nga sulmet në zemër.

Stresi të hënën është një nga faktorët më të mëdhenj që mund të çojë në një sulm në zemër. Kur nivelet e stresit tuaj janë të larta, kjo bën që amigdala (pjesë e trurit) të rritet dhe të nxitë që palca e kockave të prodhojë më shumë qeliza imune për të luftuar stresin. Kjo mund të çojë në inflamacion, i cili, nga ana tjetër, mund të dëmtojë arteriet dhe zemrën tuaj.

Cfarë mund të bëni?

-Hani një dietë të shëndetshme që përmban të gjitha lëndët ushqyese

-Shmangni ekspozimin ndaj dritës gjatë natës që mund të shtypë lirimin e melatoninës dhe të prishë gjumin tuaj

-Nga ngrënia tek gjumi e deri tek zgjimi, sigurohuni që t’i përmbaheni një programi

-Ushtrohu rregullisht

-Provoni frymëmarrje të thellë ose meditim

-Flisni me dikë që i besoni ose një profesionist për stresin.

Leave a Reply