Ilaçi më i mirë për bakteret në lukth, por edhe për hemorroide dhe ѕëmundjet e zorrëve..!?


“40 fiq të pjekur dhe 700 ml vaj ulliri të shtypur në të ftohtë lihen për 40 ditë. Konsumoni një lugë gjelle në mëngjes me lëngun e një limoni dhe dy kubikë sheqer (ose dy lugë çaji mjaltë). Pini çdo ditë për 40 ditë. Kontrolluar! Pihet në pranverë dhe në vjeshtë.

Fiqtë dihet se janë përdorur më shumë se një mijë vjet më parë, por për arsye të panjohura ato janë më pak të neglizhuara në dietë sot.

Fiqtë e thatë janë jashtëzakonisht të pasur me vitamina B, por edhe me vitamina A, K, C dhe E.

Përveç kësaj, ato përmbajnë nivele të larta të selenit, zinkut dhe kalciumit, dhe njihen si burim i antioksidantëve.

Përveç që kanë një efekt të madh në përmirësimin e punës së stomakut dhe rregullimin e hormoneve, fiqtë e thatë në vaj ulliri konsiderohen si një nga mjetet më të mira natyrore për përmirësimin e pjellorisë, trajtimin e baktereve në stomak, hemorroide dhe sëmundjet e zorrëve.

Ato përgatiten shumë lehtë dhe ju duhen aq fiq të thatë sa të futeni në kavanozin që keni zgjedhur. Ju duhet vaj ulliri në një sasi që është e mjaftueshme për të derdhur fiqtë.

Renditni fiqtë e thatë në një kavanoz qelqi (mund t’i prisni në të katërtat për t’i kombinuar më mirë përbërësit me vajin), më pas hidhni vaj ulliri për të mbuluar fiqtë, mbyllni kavanozin dhe lëreni të qëndrojë për një muaj të tërë.

Vetëm atëherë mund ta përdorni këtë ilaç natyral çdo ditë duke konsumuar një fik të thatë para çdo vakti, së bashku me një lugë çaji vaj.

Nëse nuk ju pëlqen shija e recetës natyrale, mbani në mend se është jashtëzakonisht e shëndetshme, megjithëse nuk ka një shije shumë të këndshme.

– ndihmojnë në rregullimin e punës së traktit gastrointestinal

– Përqendrimi i lartë i fibrave në fiq ndihmon në dobësimin dhe pastrimin e trupit nga toksinat

– Fiqtë janë të pasur me kalcium që përthithet lehtësisht dhe për këtë arsye janë të domosdoshme për njerëzit me intolerancë ndaj laktozës

– Kaliumi, i cili është i bollshëm me fiq, forcon zemrën

– Fiqtë përmbajnë një sasi të madhe të antioksidantëve që përmirësojnë sistemin imunitar dhe shëndetin e përgjithshëm

– të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm të lëkurës dhe të barazojë fytyrën

– konsiderohen si një ilaç i shkëlqyeshëm për pagjumësinë dhe sëmundjen e mëngjesit.

Një recetë origjinale për një ilaç natyral të fikut

PERBERESIT E NEVOJSHM:

40 fiq të thatë dhe
vaj ulliri

PERGATITJA:

Vendosni fiqtë në një enë qelqi dhe hidhni sipër tyre vaj ulliri. Mbuloni enën me një kapak dhe lëreni në frigorifer. Pas 40 ditësh tashmë mund ta konsumoni këtë ilaç.

Aplikacion:
1 fik bashkë me pak vaj ulliri në stomak bosh.

Që trajtimi të jetë sa më efektiv, është e nevojshme të harmonizohet dieta me trajtimin. Hani ushqime të gatuara, të lehta, pa shumë erëza, pa pushime dhe mbushje. Shmangni mishin dhe mishin e përpunuar.

Hani sa më shumë ushqim të freskët.

Leave a Reply