I konsumojmë përditë, por këto 7 ushqimet po dëmtojnë rëndë veshkat tona


Veshkat luajnë një rol shumë të rëndësishëm në trupin tuaj – ato janë përgjegjëse për largimin e mbeturinave përmes urinës, prodhimin e hormoneve dhe filtrimin e toksinave dhe lëngjeve shtesë në gjakun tuaj. Kjo është arsyeja pse ju duhet të kujdeseni mirë për veshkat tuaja dhe të përpiqeni t’i mbani ato të shëndetshme. Disa ushqime mund t’i dëmtojnë ata dhe të ndikojnë në funksionimin e tyre normal nëse hahen me tepri.

1. Avokado

Megjithëse avokadot janë të njohura dhe vlerësohen për cilësitë e tyre të ndryshme ushqyese, ngrënia në sasi të madhe mund të jetë e rr ezikshme për veshkat tuaja, veçanërisht nëse keni një sëmundje të veshkave. Arsyeja është se ky frut ka një nivel shumë të lartë të kaliumit.

Trupat tanë kanë nevojë për këtë mineral, por shumë kalium në gjak mund të shkaktojë probleme serioze si ngërçet e muskujve dhe një rrahje të parregullt të zemrës.

2. Mishi

Ngrënia e tepërt e mishit mund të shkaktojë probleme në veshka, sepse proteinat shtazore mund të metabolizohen shumë, duke e bërë eliminimin e mbetjeve një barrë për veshkat. Një dietë e pasur me proteina shtazore mund të çojë gjithashtu në zhvillimin e gurëve në veshka. Mishi stimulon prodhimin e acidit urik, i cili është një nga shkaqet e zakonshme të gurëve në veshka.

Në vend të kësaj mund të hani më shumë perime dhe arra dhe përsëri do të merrni proteinat për të cilat trupi juaj ka nevojë.

3. Kripë

Një dietë e shëndetshme duhet të përfshijë një maksimum prej 2300 mg natriumi në ditë (rreth një lugë çaji kripë). Nëse hani shumë kripë, veshkat duhet të punojnë më shumë në mënyrë që të eliminojnë tepricën e natriumit, kështu që ata mund të fillojnë të mbajnë ujin që mund të çojë në presion të lartë të gjakut.

Për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme, ju mund të shtoni erëza dhe barëra në ushqimet tuaja në vend që të abuzoni me kripën. Ju gjithashtu mund të zvogëloni konsumin e ushqimeve të përpunuara dhe të paketuara, si supat e konservuara ose perimet, pica të ngrirë dhe salcat e sallatës, pasi ato zakonisht përmbajnë shumë kripë.

4. Banane

Nëse dyshoni se keni probleme me veshkat, ushqimi i mirë dhe një dietë e duhur janë thelbësore për të qëndruar të shëndetshëm. Dhe kjo do të thotë të kufizoni konsumin e disa ushqimeve si bananet, sepse ato kanë një nivel shumë të lartë të kaliumit, i cili mund të jetë i dëmshëm për veshkat.

Një i rritur i shëndetshëm duhet të konsumojë rreth 3,500-4,700 mg kalium çdo ditë nga ushqimet dhe një banane mesatare (150 g) që përmban 537 mg. Por nëse vuani nga një sëmundje e veshkave, marrja e kaliumit duhet të jetë më e ulët pasi trupi juaj nuk mund të arrijë të filtrojë tepricën, e cila mund të çojë në çështje serioze shëndetësore.

5. Bulmet

Megjithëse produktet e qumështit janë të pasura me vitamina dhe lëndë ushqyese, konsumi i qumështit, kosit dhe djathit mund të shkaktojnë më shumë dëm sesa dobi. Kjo mund të ndodhë për shkak të sasisë së lartë të fosforit që ndodhet në këto ushqime duke shkaktuar probleme tek veshkat.

Për më tepër, nëse veshkat tuaja nuk janë plotësisht funksionale, ato nuk do të jenë në gjendje të heqin fosforin shtesë nga gjaku juaj dhe kjo mund të shkaktojë kocka të holla dhe të dobëta me kalimin e kohës dhe një rrezik në rritje të frakturave.

6. Buka me grurë të plotë

Buka e grurit është e shëndetshme dhe ushqyese, por kur hahet në sasi të mëdha, veçanërisht nga individë me probleme renale, mund të shkaktojë dëm serioz në veshka, kjo për shkak të sasive të larta të fosforit dhe kaliumit që ndodhen në këtë lloj buke.

7. Portokalli

Portokallët dhe lëngu i tyre përmbajnë gjithashtu nivele të larta të kaliumit. Një portokall mesatar siguron 240 mg kalium dhe një filxhan lëng portokalli mund të përmbajë rreth 470 mg.

Duke pasur parasysh këto numra, konsumi i portokallit dhe lëngut të portokallit duhet të jetë i kufizuar, veçanërisht kur nuk keni veshka plotësisht funksionale. Nëse ato nuk mund të eliminojnë kaliumin e tepërt nga gjaku, kjo mund të jetë shumë e rrezikshme për trupin tuaj. /tvklan.al

Leave a Reply