I keni parë ndonjëherë këto tek dollapi i gjyshes? Ideale рër këto 4 рrobleme, рrandaj gjyshet tona i mbanin me vete ngado që të


Sa e sa fara karafili keni gjetur në dollapin e gjyshes?

Këto të fundit përdoreshin për t’u dhënë aromë karakteristike veshjeve, por nëse për vite me rradhë “e keni urr yer” kur të mësoni vetitë e kësaj erëze, do të kuptoni sa të drejtë kanë patur gjyshet me ato 100 përdorimet që i gjenin thumbave të karafilit.

Forcon sistemin imunitar: Prekeni çdo vit nga gripi dhe vi. ruset e ndryshme në qarkullim? Mos ua lini fajin personave që keni pranë, por sistemit të dobët imunitar i cili nuk përballon dot veprimin e radikaleve të lira dhe alergjenëve të ndryshëm që gjenden në ajër.

Mos u shqetësoni, çdo gjë ka zgjidhje edhe hapi i parë që duhet të bëni është të ndryshoni regjimin e të ngrënit.

Shtoni në dietën tuaj karafil të thatë, i cili ndonëse në madhësi fare të vogël ka një veprim të jashtëzakonshëm në rritjen e qelizave të bardha të gja. kut, falë përmbajtjes së tij në vitaminë C.

Përmirëson tretjen: Të gjithëve na ndodh që një moment të caktuar të jetës sonë të kemi probleme me sistemin tretës.

Shkaqet e këtij problemi janë nga më të ndryshme si str esi, intoleranca ushqimore, ushqimet fast food ose pikante, mungesa e aktivitetit fizik etj, por mos u shqetësoni karafili ju vjen në ndihmë.

Ai është një minierë e vërtetë fibrash dhe enzimash të tretshme, që parandalojnë kapsllëkun dhe përmirësojnë punën e zorrës së trashë. Në këtë rast këshillohet që karafilin ta konsumoni në trajtë pluhuri, të shoqëuar me mjaltë.

Detoksikon mëlçinë: Mëlçia është organi i dytë më i madh në trupin e njeriut, funksioni kryesor i të cilës është filtrimi i toksinave të ndryshme që hyjnë në organizëm.

Përveç funksionit detoksikues, mëlçia bën të mundur sintezën e të gjitha il açeve që marrim. Karafili ka në përmbajtjen e tij eugenol, një subst. ancë shumë e rëndësishme që çhe lmon mëlçinë.

Qetëson dhimbjen e dhëmbëve: Dhi. mbja e dhëmbit është padyshim një nga dhi. mbjet më të padurueshme që thuajse të gjithë e njihni.

Në shumicën e rasteve ajo ndodh gjatë natës, kështu që është e pamundur të shkoni tek stomatologu, mirëpo me ndihmën e disa trukeve të thjeshta do të mund ta qetësoni derisa derisa të merrni mjekimin e specializuar.

Karafili njihet për vetitë e shumta antiba kteriale dhe antiinflamatore që arrijnë të neutralizojnë dhe qetësojnë dhi mbjet e ndryshme.

Merrni pak karafil, përtypeni për 5 sekonda dhe vendoseni në dhëmbin apo dhëmballën që ju shqetëson derisa dhi mbja të pushojë.

Leave a Reply