Hurma me qumësht, ilaç që bën mrekulli për shëndetin


Është një ndër mjekimet më të lashta popullore përdorur mijëra vjet më parë për t’u mbrojtur nga sëmundjet, për të mbajtur organizmin e fortë dhe mendjen e mprehtë.
Hurmat e arabisë kanë vlera të larta shëruese, por të kombinuara me qumësht fuqia e tyre në mbrojtje të shëndetit bëhet e jashtëzakonshme.

Më poshtë, do të mësoni një mjekim të thjeshtë në përgatitje, por fantastike dhe mirëbërëse për gjithë trupin dhe si ta përgatisni atë në shtëpi.
Këtë mjekim mund ta përgatisni dhe ta konsumoni çdo ditë duke përfituar maksimalisht vlera ushqyese dhe një organizëm të shëndetshëm gjithashtu, transmeton “Agroweb”.

Përfitimet shëndetësore të mjekimit me hurma arabie dhe qumësht. Hurmat e arabisë përbajnë disa lloje sheqernash, të cilat nuk kanë nevojë të treten pasi përthithen menjëherë nga gjaku dhe transferohen te muskujt dhe truri, duke ndihmuar ndërkohë në uljen e nivelit të kolesterolit në gjak. Të kombinuara me qumësht, ato i japin trupit energji, duke ndihmuar në mirëfunksionimin e të gjitha organeve të trupit.

Sipas studimeve, një gotë qumësht me hurma arabie çdo ditë i dhuron trupit të gjitha vlerat ushqyese si hekur, fosfor, kalium, zink, magnez, vitaminë A,D dhe C dhe mbron organizmin nga ushqimet e dëmshme apo të pa shëndetshme.

Kjo kurë ndihmon në mbajtjen e enëve të gjakut të shëndetshme, sistemit nervor, veshkave, ndihmon konstipacionin, mbron kockat duke parandaluar dobësimin e tyre, forcon sistemin imuntar dhe ndihmon mëlçinë të pastrohet nga toksinat.
Për Aneminë dhe Zemrën. Sipas të dhënave, qumështi dhe hurmat e arabisë ndihmojnë organizmin të luftojë aneminë. Ky mjekim përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ndihmon në zhbllokimin e arterieve, duke mbrojtur zemrën. Hurmat e arabisë bashkë me qumështin shndërrrohen në një agjent të fuqishëm kundër virozave, baktereve dhe infeksioneve, ndërsa ndikojnë në forcimin e muskujve dhe kyçeve gjithashtu.

Forcon shikimin dhe dëgjimin. Sipas të dhënave të cilave i referohet AgroWeb.org, konsumimi i qumështit me hurma arabie përmirëson nivelin e shikimit duke forcuar në tërësi shëndetin e syve.

Leave a Reply