“Hoqa 20 Kg vetëm me limon dhe…”! Se kreti qëndron tek kjo recetë


Dietologët më të mirë këshillojnë përherë përdorimin e limonit në shumicë ushqime, sidomos kur tashmë limonin mund ta gjejmë thuajse në çdo stinë.

Është një frut që ka një përmbajtje të bollshme të vitaminës C dhe funksionon si një “mrekulli” për trupin e njeriut.

Limoni ka shumë veti dhe përfitime dhe jo më kot mund ta përdorim për sallata, për pije dhe për të kuruar shumë pro bleme që mund të na hasen në trup. Por, në këtë artikull kemi vendosur të ndajmë një eksperiencë të një gruaje, misioni i së cilës ka qenë të humbiste peshë vetëm me limon.

Ajo na ka vërtetuar se ia ka dalë mbanë, ndaj dhe sot do të tregojmë se të ziesh limoni, përfiton jo vetëm një shëndet të përmirësuar, por edhe humbet në peshë.

Ju padyshim nuk mund të keni dëgjuar më parë se çfarë përfitimesh mund të ketë trupi nga limoni i zier. Studimet kanë treguar se limoni i zier i sjell mjaftueshëm përfitime trupit të njeriut dhe në kuadër të kësaj duhet thënë se kjo pije duhet konsumuar gjithnjë me stomakun bosh.

Lëngu që do të pimë nga limoni, do t’i japë trupit tonë një freski dhe shumë energji dhe në këtë mënyrë ju nuk do të keni asnjëherë atë ndjenjën e të kërkuarit ushqim të tepërt.

Tashmë ka ardhur koha të tregojmë përgatitjen e limonit të zier. A jeni gati të ndiqni hapat si më poshtë?

Për përgatitjen e kësaj pije juve ju nevojitet:

Xhenxhefil natyral – 1 kilogram.

Limona – 5 kokrra mesatare.

Hudhër – 4 ose 5 kokrra.

Ujë i gazuar – 2 litra.

Përgatitja dhe përdorimi i kësaj pije:
Pritini limonin ne gjysmë pa lëkurën, pra më parë në rende duhet të qëroni lëkurën e limonit. Pasi të keni shtrydhur lëngun, hidheni në një enë, por limonët mos i hidhni në koshin e plehrave.

Thelpinjtë e hudhrave vendosni në një blender së bashku me gjysmën e lëngut te limonit. Pas kësaj, pastroni dhe xhenxherin, duke e shtuar atë në blender.

Përziejini këto përbërës pa ujë deri sa të merrni një përzierje homogjene. Pastaj, vendosni ujin në një tenxhere dhe lëreni të valojë së bashku me limonët që nuk i hodhët.

Kur uji të arrijë pikën e vlimit, shtoni përzierjen dhe lëreni të valojë për disa minuta. Së fundi, hiqni limonët dhe lëreni te ftohen. Ruajeni në një enë me kapak.

Konsumoni një filxhan çdo mëngjes me stomak bosh. Kjo është ajo që na bën të humbim peshë shpejt dhe natyrisht.

Rezultatet do të shfaqen shumë shpejt! Limoni i zier është gjëja që ju duhet të humbni peshë sa më shumë që dëshironi dhe të jeni të kënaqur me trupin tuaj!

Leave a Reply