Eshtë një bimë tepër e njohur, e gjeni dot se për cilën bëhet fjalë? Duke filluar nga lukthi, bajamet e deri tek pastrimi i


Në vende të ndryshme quhet me emra të ndryshëm – kadulja, kaloper, mëlçia e bardhë, sllavulja, dhe madje edhe pelini i bardhë.

Kjo barishte medicinale ka një aplikim të gjerë mjekësor dhe është pjesë e shumë il’açeve. Karakteristikat e tij shëruese vijnë nga vajra esenciale të paqëndrueshme dhe për këtë arsye konsiderohen se janë shëruese nëse thithin avujt e saj.

Sherebela është një bimë shumë medicinale që rritet e eg ër në shkëmbinj dhe vende të larta, por gjithashtu mund të rritet.

Pjesët e saj të gjelbra janë plot me vajra thelbësorë që në të vërtetë janë bartës të shërimit. Ka erë të fortë nëse është “shkëmbore” dhe nëse ekspozohet më shumë në diell. Vjelin vetëm gjethet, prandaj rinovohet nga rrënja.

Gjethet thahen shpejt në hije, por barishtet e freskëta janë më shëruese. Mund të rritet edhe në tenxhere, por vetitë shëruese janë më pak.

Kuron dhe ndihmon me shumë sëm. undje: dhi mbje në qafë, bajame të përflakur, mishrat e dhëmbëve dhe zgavrën me gojë, fytin e ndezur, pastron organet e frymëmarrjes, trajton inflamacionin purulent të dhëmbëve, forcon mishrat dhe forcon dhëmbët, shëron mukozën e stomakut, eliminon zorrët probleme, fryrje dhe diarre, pastron gja. kun, parandalon go. ditjen në tru dhe vepron në tërheqje, trajton ngërçet, sëm. undjet e palcës kurrizore, dri dhjet, ka një efekt të dobishëm në veshkat, mëlçinë, fshikëzën, trurin, rregullon dje rsitjen, zvogëlon tensionin nervor , heq thonjtë nga flokët.

Pastron organet, shëron fytin, bajamet dhe mukozën e gojës dhe parandalon erën e keqe të gojës.

Shurup sherebele për trajtimin e kollës, ftohjes dhe gripit,do t’iu jemi mirenjohes nese do te na ndihmonit që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë.

Leave a Reply