Eshtë mirë që ti dini : Këto janë 7 ushqimet të cilat ngadalsojnë plakjen e trurit dhe trupit


Industria farmaceutike ofron një sërë solucionesh në dukje magjike që pretendojnë të ngadalësojnë plakjen.

Megjithatë, kurat më të mira kundër plakjes i ofron natyra.

Uji

Studimet , thonë se hidratimi përmirëson tretjen dhe lehtëson furnizimin e qelizave me ushqyesit e duhur.

Sipas dermatologëve, uji është i domosdoshëm për paraqitjen rinore të lëkurës dhe shëndetin e mirë në organizëm.

Probiotikët

Probiotikët kanë një një ndikim të fortë kundër plakjes dhe zbusin str esin oksidues.

Ato janë të domosdoshme për mbrojtjen e lëkurës nga dielli dhe i mbajnë edhe flokët të shëndetshëm.

Kosi, turshitë e përgatitura në shtëpi, buka integrale, ushqimet e fermentuara në përgjithësi janë të pasura me probiotikë.

Vitamina D

Kjo vitaminë luan shumë role të rëndësishme në trupin e njeriut.

Ajo nevojitet për parandalmin e sëm. undjeve të zemrës, osteoporozën, dhi mbjet muskulare, dhi mbjet e kyçeve dhe problemeve me kujtesën.

Kjo vitaminë parandalon gripin dhe të ftohurën.

Ushqimet me Vitaminë D janë vaji i mëlçisë së peshkut, vaji i peshkut, produktet e pasuruara të bulmetit, drithërat e pasuruar.

Dielli është burimi më i mirë i kësaj vitamine por edhe suplementët.

Acidet Yndyrore Omega-3.

Këto acide yndyrore mund të merren më së miri falë vajit të peshkut.

Ato rekomandohen kundër sëm. undjeve të zemrës, skl erozës dhe problemeve me sytë.

Acidet yndyrore zbusin inflamacionin dhe përmirësojnë aftësitë e trupit për përthithjen e kalçiumit.

Acidet yndyrore mund t’i gjeni tek peshku, arrat, farat e linit, barishtet e të tjerë Suplementët janë të dobishëm gjithashtu.

Çaji Jeshil

Njerëzit që pijnë çaj jeshil rregullisht janë më pak të rrez. ikuar nga sëm. undjet e zemrës dhe vd. ekja e parakohshme.

Ekspertët rekomandojnë pirjen e një deri në dy filxhanëve çaj jeshil në ditë.

Çokollata e Zezë.

Çokollata e zezë mirëmban paraqitjen rinore të lëkurës sepse është shumë e pasur me antioksidantë.

Këto të fundit mbrojnë trurin, lu ftojnë rrudhat dhe mbrojnë elasticitetin e lëkurës.

Boronicat.

Këto fruta pylli përmirësojnë aftësitë sinjalizuese të trurit, kujtesën dhe nivelet e glukozës.

Konsumi i rregullt i boronicave ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës tek femrat me të paktën 32 përqind./telegraf.al

Leave a Reply