Dëshironi të ngeleni ѕhtatzënë? Rritni pjellorinë me këto ndrуshime të vogla


Infertiliteti është sot një problem shumë i zakonshëm në mesin e popullatës së re urbane. Gjithnjë e më shumë çifte po shkojnë për trajtime të infertilitetit. Shumë ekspertë ia atribuojnë këtë jetesës moderne, e cila mund të shkaktojë komplikime shëndetësore gjatë gjithë jetës. Shumica e çifteve që duan të krijojnë një familje duhet ta dinë që stili i tyre i jetës mund të ketë një efekt të madh në konceptimin. Për t’u siguruar që ata mund të realizojnë ëndrrat e tyre për krijimin e një familjeje, modifikimet e jetesës janë të nevojshme. Le të vlerësojmë disa nga këto zgjedhje të mënyrës së jetesës që kanë ndikim në pjellori.

Martesa e vonë, shtatzënia e vonuar

Çiftet po martohen në një moshë të madhe dhe planifikojnë shtatzëninë edhe më vonë. Megjithëse kjo është një zgjedhje individuale, është e rëndësishme të dini se ora biologjike po troket. Me rritjen e moshës, cilësia e spermës duke përfshirë numrin dhe lëvizshmërinë e spermës zvogëlohet. Gjithashtu, stresi oksidativ shton cilësinë më të dobët të spermës. E njëjta gjë ndodh edhe për gratë. Cilësia e vezëve bëhet më e dobët me rritjen e moshës. Rezerva e vezoreve (një tregues i së cilës është AMH serum që shumica do të kishin dëgjuar) zvogëlohet kur plakeni. Nivelet hormonale gjithashtu mund të bëhen më pak ideale për konceptim. Gjithashtu, ka një shans më të madh për aborte spontane dhe defekte të lindjes.

Efektet e stresit

Stresi luan një rol të madh në konceptim. Mund të çojë në vështirësinë e marrëdhënieve sek suale. Stresi rrit stresin oksidativ dhe ndryshon mjedisin hormonal. Mund të shkaktojë impotencë dhe gjithashtu çon në probleme menstruale si menstruacione të rralla ose pa menstruacione (amenorrea). Stresi gjithashtu shton vështirësinë në konceptim tek pacientët me Sindromën e Policistit të Vezoreve (PCOS). Është një ide e shkëlqyeshme të shmangni stresin sa më shumë që të jetë e mundur. Bëni yoga dhe ndonjë formë meditimi, dëgjoni muzikë paqësore dhe thjesht relaksohuni. Në një numër të madh të çifteve, kjo mjafton për të arritur ngjizjen.

Rëndësia e Ushtrimit

Roli i stërvitjes në konceptim është i madh. Ushtroni 5-6 herë në javë për 30-45. Kjo jo vetëm që do të stimulojë prodhimin e endorfinës së mirë, por gjithashtu do t’ju relaksojë dhe do t’ju ndihmojë të mbani një BMI ideale. Të qenit mbipeshë ose nënpeshë është e keqe për konceptim. Obeziteti çon në probleme hormonale, si dhe sëmundje të jetesës si diabeti, sëmundja e tiroides, PCOS dhe hipertensioni. Të gjitha këto sëmundje kanë ndikim në shtatzëninë.

Problemet menstruale janë të çrregullta tek gratë mbipeshë dhe nënpeshë. Në të njëjtën kohë, as ushtrimi i tepërt nuk është i mirë. Mund të bëjë kërdinë me hormonet tuaja dhe madje mund të ndalojë menstruacionet në raste ekstreme. Prandaj, ushtrohuni pak dhe saktë. Nëse jeni burrë, shmangni veshjet e brendshme shumë të ngushta dhe shumë trajtime me avull dhe sauna pasi testikujt duhet të kenë një temperaturë 2 gradë më pak se temperatura thelbësore e trupit për sintezën efektive të spermatozoideve.

Rëndësia e ushqimeve që përfshini në dietën tuaj.

Roli i dietës është gjithashtu i rëndësishëm. Hani vakte të vogla dhe të shpeshta me shumë perime jeshile, fruta, arra dhe fara, fibra dhe proteina. Bishtajoret dhe peshqit përmbajnë shumë yndyrna poli-pangopura dhe antioksidantë në krahasim me mishin e kuq, veçanërisht mishin e përpunuar. Dieta me shumë yndyrë dihet gjithashtu për të ulur cilësinë e spermës. Një dietë e ekuilibruar mirë është e rëndësishme. Kafeina është një faktor tjetër që nuk është i mirë për shtatzëninë. Konsumimi i më shumë se 2 filxhanë kafe në ditë ndikon në shtatzëni.

Alkooli është një ‘jo’ i madh

Nëse po planifikoni një shtatzëni, duhet ta ndaloni plotësisht alkoolin. Konsumimi i alkoolit mund të çojë në defekte të lindjes tek foshnja e quajtur Sindroma e Alkoolit Fetal, kështu që shmangni atë sa më shumë që të jetë e mundur.

Shmang pirjen e duhanit

Pirja e duhanit, si aktiv ashtu edhe pasiv, është i keq për të dy spermatozoide dhe cilësinë e vezës. Tymi i cigares përmban toksina të cilat mund të ndikojnë negativisht në pjellori. Në fakt, pasi të jeni shtatzënë, pirja e duhanit shkakton kufizimin e rritjes së foshnjës, lindje të parakohshme dhe madje disa çrregullime të gjakderdhjes si problemet e placentës.

Suplementet e vitaminave janë të rëndësishme

Vitaminat e rekomanduara 1-2 muaj para shtatzënisë janë acid folik për gratë. Acidi folik është një vitaminë e cila parandalon defektet e lindjes tek foshnja. /tvklan.al

Leave a Reply