Çfarë e shkakton frymën e keqe në mëngjes dhe 6 mënyra për të shpëtuar prej saj përgjithmonë


Shumica prej nesh kur zgjohen në mëngjes kanë një erë të rëndë që vjen nga goja dhe kjo gjë ju bën të ndiheni në siklet. Disa nga zakonet tuaja të përditshme mund të jenë përgjegjëse për të.

Çfarë e shkakton frymëmarrjen në mëngjes?

Stomatologu ndoshta ju ka paralajmëruar që nëse nuk lani dhe pastroni dhëmbët çdo ditë, kjo mund të shkaktojë erën e keqe në gojë. Por në të vërtetë ka më shumë gjëra që mund të shkaktojnë frymën e keqe përveç higjenës së dobët orale.

Gojë e thatë: Pështyma lan bakteret që shkaktojnë erën e keqe të gojës dhe për shkak se kemi më pak pështymë kur flemë, shumë prej nesh zgjohen me frymë të keqe.

Ushqime të caktuara: Zakonet e ngrënies ndikojnë në frymëmarrjen tonë. Për shembull ne mund të përfitojmë nga ushqimet si qepa dhe hudhra në shumë mënyra, por ato gjithashtu duhet të fajësohen për frymë jo të freskët në mëngjes.

Disa kushte shëndetësore: Shumë njerëz që vuajnë nga refluksi i acidit, një gjendje që shkakton një rrjedhje prapa të përmbajtjes së stomakut, shpesh përjetojnë erë të keqe të gojës.

Si të shpëtoni nga fryma e keqe e mëngjesit?

1. Mos bëni gargare me larësit e gojës para se të flini

Është e vërtetë që larja e gojës do të bëjë që fryma juaj të ketë erë të freskët për një kohë të shkurtër, por ajo gjithashtu mund të thajë gojën. Shumica e larësve të gojës përmbajnë alkool dhe kjo ndikon në prodhimin natyror të pështymës në gojën tuaj. Për shkak se trupi zakonisht prodhon më pak pështymë gjatë natës, qelizat e vdekura që grumbullohen në gjuhën dhe mishrat e dhëmbëve nuk largohen dhe ju bëjnë të zgjoheni nga erë të keqe të gojës.

2. Mos flini me gojën hapur.

Shumë prej nesh marrin frymë përmes gojës gjatë gjumit dhe kjo gjithashtu mund të shkaktojë thatësi dhe të inkurajojë bakteret të shumohen. Në fakt, frymëmarrja nga goja mund të çojë edhe në prishjen e dhëmbëve dhe gjakderdhjen e mishit të dhëmbëve, përveç erës kronike të gojës. Kjo ndodh sepse kur marrim frymë përmes gojës, ndikon në ekuilibrin oral të pH dhe ndryshon llojet e baktereve në mjedisin tonë oral.

3. Provoni të mbani në gojë vaj.

Kjo metodë e përmirësimit të frymës ka origjinën në Indi dhe është provuar se zbardh dhëmbët tuaj dhe përmirëson shëndetin e dhëmbëve. Merrni një lugë vaj dhe rrotullojeni rreth gojës për 15-20 minuta. Bakteret që shkaktojnë erën e keqe të gojës ngjiten në vaj dhe treten në të. Mund të përdorni çdo vaj, por shumë njerëz preferojnë vajin e kokosit ose ullirit për shkak të shijes së këndshme.

4. Bëni kujdes me kafenë.

Pija jonë e dashur kafeja, mund të jetë fajtore për frymën e keqe në mëngjes. Kafeja ka një efekt tharjeje, gjë që bën që trupi të prodhojë më pak pështymë. Shumë njerëz gjithashtu shtojnë qumësht ose krem ​​në kafenë e tyre, por produktet e qumështit shpesh shkaktojnë erën e keqe të gojës.

5. Mos harroni të lani gjuhën.

Ngjashëm me dhëmbët edhe gjuha gjithashtu mund të strehojë baktere që e bëjnë frymën tuajt mbajë erë të keqe. Nëse nuk lani gjuhën, bakteret në gojën tuaj do të shumohen, duke bërë që të zgjoheni nga erë të rëndë. Ju nuk keni nevojë domosdoshmërisht për një pastrues gjuhe për të pastruar gjuhën tuaj. Një furçë dhëmbësh mund ta kryejë punën.

6. Vini re se si merrni frymë.

Ju nuk mund ta kuptoni që po merrni frymë përmes gojës gjatë gjithë ditës, por ky zakon mund të bëjë që fryma juaj të mbajë erë të keqe. Megjithëse trupi zakonisht prodhon më shumë pështymë gjatë ditës, frymëmarrja me gojë do të thajë sërish mjedisin tuaj oral. Përveç erës së keqe të gojës, ky zakon mund të çojë në sëmundje të ndryshme, të tilla si zgavrat e dhëmbëve dhe infeksionet e veshit. /tvklan.al

Leave a Reply