Çaji I Gjetheve Të Fikut: Kuron Dia Веtin, Kan Сеrin, Ulç Erat E Stomakut Dhe Ndihmon Në Нumbjen E Реѕhës


Përdorni gjethet e fikut për të shëruar të gjithë trupin. Nëse vuani nga diabeti, ulçera në stomak, bronkit ose vuani nga presioni i lartë i gjakut, çaji i bërë nga gjethi i fikut mund të jetë një shpëtim i vërtetë.

Gjethet e fikut janë të pasura me antioksidantë dhe fibra. Ndër të tjera, ato përmbajnë vitamina A, B1 dhe B2, si dhe minerale kalcium, hekur, mangan, fosfor, kalium dhe natrium.

Megjithëse frutat nuk rekomandohen për diabetikët për shkak të nivelit të lartë të sheqerit, gjethi i fikut është shumë i shëndetshëm dhe i dobishëm për këtë grup njerëzish, sepse ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Lajmi i mirë është se konsumimi i çajit të bërë nga gjethet e fikut mund të parandalojë diabetin dhe të rrisë ndjeshmërinë ndaj insulinës.

Gjethet e fikut rekomandohen veçanërisht për problemet e traktit urinar dhe tretës. Konsumi i tyre ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut dhe niveleve të triglicerideve në gjak, gjë që siguron mbrojtje shtesë të zemrës dhe enëve të gjakut.

Megjithëse një nivel i caktuar i triglicerideve është i nevojshëm për shëndet të mirë, trigliceridet e tepërta në trup rrisin ndjeshëm rrezikun e mbipeshes dhe sëmundjeve të zemrës. Gjethja e fikut ndihmon në zvogëlimin dhe rregullimin e triglicerideve në gjak.

Përfitimet e gjethes së fikut:

-rregullon nivelet e sheqerit në gjak
-ndihmon për të humbur peshë

-stabilizon presionin e gjakut
-zvogëlon trigliceridet
-forcon kockat

-ndihmon për sëmundjet e lëkurës
-ndihmon me anemi
– lehtëson shqetësimet me ulcerat e stomakut
-ndalon kapsllëkun ETJ.

Gjethet e fikut të gjelbër dhe të zi përdoren si ilaç, ato janë po aq të mira. Përveç faktit që ju mund të bëni çaj prej tyre, gjethet mund të përtypen edhe të freskëta, gjë që është e shkëlqyeshme për ulçerat e stomakut.

Tharja e gjetheve te fikut

Gjethet e fikut mund të mblidhen në fund të pranverës, verës ose vjeshtës. Zgjidhni gjethe të shëndetshme dhe të plota të fikut, qërojini dhe renditini bukur në një sipërfaqe të pastër për t’i tharë.

Thatë në hije, në një vend të errët dhe të ajrosur. Ju do të vini re se gjethet janë të thata kur bien në prekje. Për t’i tharë më shpejt, mund t’i copëtoni në copa më të vogla para se t’i thani.

Kur të thahen mirë, thërrmoni gjethet e fikut dhe ruajini në një vazo qelqi me kapak.

Çaji me gjethe
Për qëllime shëndetësore, rekomandohet të pini çaj me gjethe fiku çdo ditë për rreth një muaj, dhe më pas të bëni një pushim për disa javë në mënyrë që ri-konsumimi të mund të ketë një efekt aq të fortë sa herën e parë.

NDIHMONI NE ULJEN DIABETIN

Hidhni dy lugë çaji gjethe fiku të thata dhe të shtypura me 200 ml ujë të zier. Mbulojeni dhe lëreni për 10-15 minuta. pastaj tendosni. Pini një filxhan çaj me mëngjes çdo mëngjes.

NDIHM NE SEMUNDJET E LUKTHIT
Përtypni 2 gjethe fiku të butë çdo ditë, pastaj gëlltisni ato. Përveç ndihmës me ulcerat, ajo do të freskojë frymën tuaj dhe do të lehtësojë erën e keqe të gojës.
NDIHMON PER BRONCHITIS

Zieni 3 gjethe fiku në ujë me pak sheqer të plotë, më pas pini lëngun. Përveç diabetit, ulçerave, afteve dhe bronkitit, çaji rekomandohet të pihet për një shëndet më të mirë të zemrës, duke ulur presionin e lartë të gjakut, për të ndihmuar në trajtimin e kancerit dhe anemisë

Leave a Reply