4 mënyra për të bërë stomakun dhe zorrët tuaja të funksionojnë më mirë se kurrë


Kapsllëku është një simptomë, jo një sëmundje. Ndërsa shumica e shkaqeve janë beninje, ndonjëherë mund të jetë një shenjë paralajmëruese për sëmundje më të rëndë si hipotiroidizmi, diabeti, sëmundja Parkinson, sëmundja celiake, ndjeshmëria ndaj glutenit jo celiak, kanceri i zorrës së trashë, divertikuliti dhe sëmundja inflamatore e zorrëve. Në SHBA, njerëzit shpenzojnë më shumë se 250 milion dollarë për ilaçe të kapsllëkut në vit.

Metodat e trajtimit të kapsllëkut varen nga shkaku themelor dhe kohëzgjatja që ka qenë e pranishme. Por ka mënyra se si mund ta lehtësoni veten nga kapsllëku në shtëpi.

Më poshtë është një listë e ushqimeve që mund të shtoni në dietën tuaj dhe disa mënyra të tjera për t’i thënë lamtumirë kapsllëkut.

Lehtësimi i kapsllëkut

Kapsllëku ndodh për shkak të dehidrimit në zorrën e trashë. Mbajtja e trupit të hidratuar siç duhet do të thotë që më pak ujë të tërhiqet nga zorra e trashë. Kjo e mban jashtëqitjen tuaj të butë dhe lejon që ajo të kalojë më lehtë. Këshillohet të pini të paktën 8 gota ujë çdo ditë që metabolizmi i trupit të funksionojë mirë.

Kos

Probiotikët, bakteret e dobishme që gjenden në kos, mund të lehtësojnë problemet e tretjes.

Farat e susamit

Nëse vuani nga kapsllëku, spërkatni disa fara susami mbi sallatën, kosin, ose gojën tuaj. Një lugë gjelle farat e susamit përmban rreth 1,1 g fibra që ndihmon në lehtësimin e kapsllëkut. Një zgjedhje tjetër e mirë mund të jenë farat e kungullit.

Banane

Ndërkohë që bananet e papjekura mund të shkaktojnë kapsllëk, bananet e pjekura mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut. Pra, nëse vuani nga kapsllëku, hani banane të pjekura, por nëse keni aktivitet të zorrëve të shpeshta, hani banane të papjekura.

Kumbulla të thata

Ngrënia e kumbullave të thata mund të lehtësojë kapsllëkun. Kumbullat e thata janë një burim i pasur i fibrave të patretshme, si dhe i sorbitolit, i cili është një laksativ natyral. Fëmijët që nuk e pëlqejnë shijen e kumbullave të thata mund të hanë akull me lëng kumbullesh ose të pijnë lëng kumbullash të përziera me një lëng tjetër për të fshehur shijen.

Akupresura

Conception Vessel 6 (CV 6) ndodhet 3 gishta nën kërthizë. Për të stimuluar zorrët tuaja, përdorni gishtat për të shtypur fort këtë zonë për 30 sekonda. Mbajini sytë mbyllur dhe merrni frymë normalisht gjatë këtyre sekondave.

Aromaterapia

Limoni, portokalli, rozmarina, borziloku i ëmbël, kopra dhe mente janë aromat më të mira për të mposhtur kapsllëkun.

Ushtrime

Një plan i rregullt i ecjes që zgjat 10 deri në 15 minuta në ditë mund të rrisë ndjeshëm efektivitetin e sistemit të tretjes. /tvklan.al

Leave a Reply